• جستجو
  • 1402/01/03
چگونه هر روز با سواد تر شویم؟

چگونه هر روز با سواد تر شویم؟

  • نویسنده سایت
  • روانشناسی
  • مهارت های زندگی
  • 6
  • ‫۴ سال و ۲ ماه قبل، سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷، ساعت ۱۶:۰۰
به اشتراک بگذارید

با سواد بودن فقط درس خواندن در دانشگاه و مدرسه نیست و بر عکس آن چیزی که به نظر می رسد، کار سختی هم نیست. شما برای با سواد شدن نیزای ندارید که فرمول های فیزیک و شیمی و زیاضی را حفظ کنید و می توانید با راهکار هایی که در این مقاله گفته شده است هر روز با سواد تر شوید و اطلاعات خود را بالا تر ببرید.

راهکار های با سواد شدن:

کتاب بخوانید.

برای این که اطلاعاتتان بالا برود، باید کتاب بخوانید. نیازی نیست که این کتاب فلسفه و یا کتاب های سخت حوصله سر باشد. از کتاب هایی که دوس دارید شروع کنید مثلا زندگی نامه ی یک فرد موفق که او را دوست دارید، تاریخ گذشته به زبان ساده و یا هر چیز دیگری که دوست دارید.
هیچ کتابی را بدون این که دوستش داشته باشید نخوانید. این کار یک ظلم بزرگ به خودتان است و باعث می شود که از کتاب خوانی بدتان بیاید. اگر از کتابی خوشتان نمی آید، آن را کنار بگذارید و به سراغ یک کتاب جالب بروید. هیچ وقت کتاب خواند را کنار نگذارید.

کتاب خواندن

 

مستند ببینید.

تماشای مستند ها، باعث می شود که شما بسیار با سواد تر از قبل شوید. می توانید هر مستندی که دوست دارید را ببینید. معمولا تماشای مستند هایی در مورد حیوانات، جنگ های مهم تاریخ و با زندگی افراد موفق، سیلی از اطلاعات را به شما می دهد.

مستند دیدن

 

 با آدم های باسواد معاشرت کنید.

ترس را کنار بگذارید و با کسانی رفت و آمد کنید که از شما سواد بیشتری دارند. این افراد هیچ موقع در مورد مسائل بی ارزش مثل زندگی دیگران، خواننده ها و سلبریتی ها  و ... صحبت نمی کنند و به جای آن ها به سراغ موضوعات مهم و روزی مثل سیاست، روانشناسی، پزشکی و ... می روند. ممکن است که در ابتدای صحبت با این افراد شما حرفی برای گفتن نداشته باشید و ساکت باشید اما دوستی با این افراد باعث می شود که شما هم به خواندن کتاب ها و مقالات هدایت شوید و به مرور زمان حرف هایی برای گفتن داشته باشید.

معاشرت با افراد با سواد

 

اخبار را دنبال کنید.

هیچ وقت از موضوعات روز و خبر ها غافل نشوید. اخباری که ذوست دارید و مزبوط به حرفه و شغل شما هستند را دنبال کنید. خودتان را فردی به روز نگه دارید. معمولا در اخبار چیز ها و لغات جدیدی هستند که برای این که آن ها را متوجه شوید، نیاز به مطالعه کردن و تحقیق دارید و با این کار مجبور می شوید که بیشتر مطالعه و تحقیق کنید.

دنبال کردن اخبار

 

گروه های کتابخوانی موثرند.

شاید تا به حال فعالیت گروه های کتابخوانی را دیده باشید. این گروه ها به صورت دسته جمعی کتابی را می خوانند و سپس با مشخص کردن تاریخی، آن کتاب را تحلیل می کنند و به بررسی بخش های مختلف آن می پردازند. تحلیل کردن کار همه ی اعضاء نیست و همه مجبور به انجام آن نیستند. فقط افرادی در این مورد حرف می زنند که حرفی برای گفتن دارند. به همین دلیل است که شما می توانید از این گروه ها استفاده کنید حتی اگر تجزیه و تحلیل هم نباشید.
این گروه ها به دو صورت مجازی و واقعی برگزار می شوند و شما می توانید در آن ها شرکت کنید.

شرکت در گروه های کتاب خوانی

 

هر روز سرچ کنید.

برای خودتان قراری بگذارید که هر روز مثلا برای مدت نیم ساعت و یا بیشتر در اینترنت بگردید و در مورد موضوعاتی که به آن علاقمند هستید بخوانید. برای سرچ کردنتان برنامه داشته باشید، مثلا اگر در مورد جنگ جهانی علاقمند هستید و برایتان موضوع جذابی است، یک هفته را به گشت و گذار و سرچ در مورد آن اختصاص دهید.

سرچ کردن

امتیاز شما به مطلب چقدر است ؟

  • 0

  • 0

  • 0

بدون نظر

امکان ارسال نظر برای این مطلب وجود ندارد.