• ورود / عضویت
به خانواده یاربانو بپیوندید...X

شماره موبایل خودرا وارد کنید:

ادامه
  1. خانه
  2. روانشناسی
  3. مهارت های زندگی
  4. مهارت روابط بین فردی
روابط بین فردی

روانشناسی
مهارت های زندگی
2 دقیقه
بدون نظر

مهارت روابط بین فردی

امروزه ارتباط در بسیاری از مسائل حرف اول را میزند ، به همین دلیل این مهارت در کیفیت زندگی افراد موثر است و همچنین لازمه کسب این مهارت در زندگی را نمی توان انکار کرد .

ارتباط درواقع فرایندي است كه توسط آن اطلاعات ، دانش و احساسات خود را در قالب پیام ھاي كلامي و غیر كلامي با یکدیگر به اشتراک می گذارید . در ارتباط بین فردی، تنها بیان کلمات از طریق زبان کافی نیست بلکه چگونگی بیان کلمات و نوع رفتار در نشان دادن پیام‌های غیرکلامی است که از طریق  حالت چهره ، لحن صدا و حرکات و زبان بدن ارسال می‌شوند.


 ارتباط وسیله تعامل بین انسان هاست که یکسری جزئیات شامل حال آن می شود . برای برخی افراد که توانایی ارتباط برقرار کردن با دیگران را ندارند این مهارت به یک مظل تبدیل شده است . هر چه قدر که بخواهیم از این مهارت دوری کنیم بیشتر درگیر آن می شویم و بازهم در حال ارتباط با چیزی هستیم . با صحبت نکردن و نادیده گرفتن دیگران باز هم به صورت غیر کلامی با آنها در ارتباط هستیم . 

 

روابط بین فردی

 

در اینجا می خواهیم عواملی که در روابط بین فردي تاثیر گذارند را بررسی کنیم :

1) دوست یابی :

داشتن یک دوست خوب در مقاطع  سنی مختلف و همه ی مراحل زندگی امری ضروری است . این امر یکسری مزیت های خوبی را به همراه دارد که عبارتند از : افزایش اعتماد به نفس ، داشتن هدف و انگیزه در زندگی ، رهایی از ناامیدی ، رهایی از احساس تنهایی ، جلوگیری از پیدایش بیماری های روحی و افزایش احساس شادمانی در زندگی .

 

2) پایان دادن به دوستی های ناسالم :

پایان دادن به یک رابطه برای همه افراد دردناک است . اما زمانی که مورد سو استفاده از دیگران قرار می گیرید و یا حضور در آن رابطه پیامدها و اثرات منفی بر زندگیتان می گذارد باید قادر باشید به راحتی به آن رابطه پایان دهید و آماده باشید که فرد مقابلتان ناراحت و عصبانی شود . بعد از قطع یک رابطه مدت زمانی را نیاز دارید که به شرایط روحی مناسب باز گردید که بستگي به گذشت زمان ، میزان شدت و انتظارات  خواھد داشت .
از ویژگي ھاي یک رابطه ی ناسالم می توان موارد زیر را برشمرد : 
•    افشاي تمام رازھاي شخصي
•    وابسته شدن
•    ارائه ی همه اطلاعات (همه چیز را گفتن)
•    نگرانی مداوم از بازخورد دیگران
•    طرد شدن توسط دیگران
•    اجازه دخالت به دیگران در همه امور
•    جلب رضایت و خوشنودی افراد در همه مواقع
•    تقدم رفع خواسته های دیگران نسبت به خواسته خود
•    نیاز به تایید دیگران

 

3) حضور در فعالیت های گروهی :

از ویژگي ھاي كار گروھي تقویت ھمكاري، ھم فكري، ھمدلي و ھماھنگي بیشتر بین اعضاي گروه مي باشد که باعث به اشتراک گذاشتن اطلاعات و یادگیری شده و اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد . 

 

4) حل مشکلات گروهی :

همه افرادی که در یک گروه مشارکت دارند باید برای حل مشکلات موجود در گروه همکاری داشته باشند .

 

5) اهمیت دادن :

اهمیت دادن به منظور توجه به خواسته های طرف مقابلتان است که باعث استحکام روابط شما می شود . 

 

6) حل تعارض :

این توانایي ھا  در واقع یک مهارت است که به ما کمک زمانی که در حوزه ای به اختلاف خوردید با مدیریت مناسب به روابط دوستانه و صمیمی خود صدمه نزنید .

 

7) احترام گذاشتن :

احترام گذاشتن نیز یکی از عواملی است که باعث استحکام روابط فردی شما می شود . 
پس در پایان این مقاله می توان نتیجه گرفت که ارتباط بین فردی یک مهارت کلیدی زندگی می باشد که در مواردی چون دادن و گرفتن اطلاعات ، تاثیر بر نگرش و ذفتار دیگران ، شکل دادن تماس ها ، حفظ رابطه ها و ... مورداستفاده قرار می گیرد .
 

امتیاز شما به مطلب چقدر است ؟

  • 0

  • 0

  • 0

امکان ارسال نظر برای این مطلب وجود ندارد.