• جستجو
  • 1402/03/08
10 چیز که نباید از دیگران توقع داشته باشید

10 چیز که نباید از دیگران توقع داشته باشید

  • نویسنده سایت
  • روانشناسی
  • مشاوره
  • 12
  • ‫۴ سال و ۵ ماه قبل، دو شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷، ساعت ۱۱:۰۰
به اشتراک بگذارید

در این مقاله از سایت یاربانو، سخنان جناب آقای دکتر صفایی مقدم در مورد چیزهایی که شما نباید از دیگران توقع داشته باشید آورده ایم که امیدواریم به شما کمک کند.

۱. توقع نداشته باشید که همه کارها را طبق استانداردهای شما «درست» انجام دهند.

تمامی انسان ها بر اساس عوامل مختلف، اخلاقیاتی متفاوتی با یکدیگر دارند. این عوامل عبارتند از: فرهنگ، اعتقادات معنوی، تربیت و ... برای مثال امکان دارد که شما فردی باشید که زیاد اهل مهمانی نیست و به مهمانی ها نمی رود اما دوستتان در مهمانی های زیادی شرکت می کند.
شما نمی توانید بر این اساس بر او برچسب خوب یا بدی بچسبانید و او را با استاندارد های خودتان بسنجید. استاندارد های همه ی انسان ها با یکدیگر متفاوت هستند و شما نباید توقع داشته باشید که استاندارد های شما برای همه ی انسان ها قابل قبول باشد. به همین دلیل است که شماباید خودتان پایبند استاندارد های خودتان باشید و در کمال احترام، استاندارد های دیگران را هم بپذیرد.

 

 ۲. توقع نداشته باشید که کامل باشند.

تحقیقات نشان داده است که فردی که دارای وسواس کامل بودن هستند، دچار بیماری هایی مثل افسردگی، اضطراب و ... حتی خودکشی می شوند. شما باید اجازه بدهید که دیگران اشتباه کنند و از اشتباه هایشان درس بگیرند. این نکته را هیچ وقت فراموش نکنید که اگر کسی دچار اشتباه نشود دنیا به چه صورتی در می آید! احتمالا همه ی ما تبدیل به ربات های سرد و بدون احساس می شدیم که هیچ لذتی را از زندگیشان نمی برند.

 

  ۳. توقع نداشته باشید که با همه حرف‌هایتان موافق باشند.

شما باید این موضوع را با جان و دل بپذیرید که همیشه همه ی انسان ها مثل شما فکر نمی کنند و با شما موافق نیستند. البته این اختلاف عقاید خوب است و باعث ایجاد شدن و به وجود آمدن ایده ها و اختراعات زیادی شده است.
 

۴. توقع نداشته باشید که فکرتان را بخوانند.

خیلی از انسان ها تیزبین و دارای بینش قوی هستند، اما خب خیلی از انسان ها هم نمی توانند احساس و یا نگاه شما را بفهمند. این فکر را از سرتان بیرون بیاندازید که چون شما نسبت به احساس دیگران حساس‌ تر هستید، بقیه هم باید همه چیز را از نگاه شما بخوانند.
پس سعی کنید به جای این که دیگران را مجبور کنید که احساسات شما را حدس بزنند، خودتان احساستان را به صورت واضح و روشن بیان کنید. گفتگوهایی که صادقانه و آزاد هستند، باعث می شوند که روابط شما مستحکم تر بشوند.

 

 ۵. توقع نداشته باشید که هر بار زمین خوردید، بلندتان کنند.

قطعا دوستان و آشنایان خوب، وقتی که شما شکستی بخورید، به کمک شما می آیند، اما شما نباید منتظر کمک بیش از حد از طرف آن ها باشید. همه ی آدم ها در ذهنشان و در زندگیشان با چالش ها و اتفاقات ناگوار و سختی مواجه می شوند که دیگر توان تحمل کردن مشکلات و غم و غصه های شما را ندارند.
می‌خواهند کمکتان کنند اما نه همیشه و نه در همه زمان‌ها. این که آن ها نمی توانند از مقداری بیشتر به شما کمک کنند به معنی این که آن ها به شما اهمیت نمی دهند نیست. بلکه گاهی به این معنی است که شما خودتان باید به تنهایی مشکلات و چالش هایتان را تحمل و آن ها را حل کنید.

 

  ۶. توقع نداشته باشید که درکتان کنند.

همه ی انسان ها نمی توانند زندگی شما و مسیر آن را درک کنند و این هم مشکلی ندارد چرا که این زندگی شما است نه زندگی آن ها. پس نیازی به فهمیدن یا نفهمیدن آن ها نیست.
شما باید به خودتان این حرف را بقبولانید که تا خودتان می توانید خودتان را درک کنید، نیازی به گرفتن تاییدیه از دیگران نیست.

 

 ۷. توقع نداشته باشید که آنطور که شما با آنها رفتار می‌کنید با شما رفتار کنند.

بعضی از آدم ها هنوز با ملاحظه بودن را بلد نیستند و حتی نمی توانند با خودشان هم رابطه ی درستی برقرار کنند چه برسد به شما.
اما شما نباید دید خود را نسبت به آن ها تغییر دهید و با آن ها مهربان نباشید. همچنین اگر آن ها آنقدر که شما با آن ها مهربان هستید با شما خوب برخورد نمی کنند، شما به هیچ وجه نباید ناراحت و نا امید شوید.

 

  ۸. توقع نداشته باشید که همان آدمی بمانند که یک سال پیش بودند.

همه ی ما انسان ها به مرور زمان و به دلیل تجربیات و شرایط متفاوتی، تغییر می کنیم. همه ی ما، روزانه با اتفاقات و مشکلاتی دسته و پنجه نرم می کنیم که هیچکسی به جز خودمان متوجه ی آن نمی شود و نمی تواند آن را واقعا درک کند.
پس این قضیه را وقتی می خواهید آن ها را قضاوت کنید، از یاد نبرید. آدم‌ها را با همه تغییراتی که داشته‌اند دوست داشته باشید، نه‌فقط وقتی با ایده آل‌ها و استانداردهای شما همخوانی داشته باشند.

 

  ۹. توقع نداشته باشید که همیشه همه‌ چیز را باهم داشته باشند.

همیشه و در هرجایی برای هرکسی امکان دارد که هر اتفاقی بیفتد و زندگیشان به هم بریزد که تا زمانی که بتوانند آن را جمع و جور کنند، ممکن است زمان متفاوتی نیاز داشته باشند. همیشه به دیگران محبت کنید و با آن ها مهربان باشید و بدانید که همه آدم‌ها همیشه همه تلاش‌شان را می‌کنند.
سعی کنید ارزش بیشتری به دنیا و به روابط‌تان بدهید و سعی نکنید دیگران را در اداره زندگی‌شان کنترل کنید.

 

  ۱۰. اگر خودتان به خودتان عشق نداده‌اید، توقع نداشته باشید که به شما عشق بورزند.

همه چیز و همه ی رابطه و شروع و پایان آن ها به خود شما بستگی دارد. اگر شما دوست دارید که کسی شما را دوست داشته باشد، پس اولین قدم آن است که خودتان خودتان را دوست بدارید. این وظیفه ی شما است که اول از هرکسی، عاشق خودتان شوید.

امتیاز شما به مطلب چقدر است ؟

  • 0

  • 0

  • 0

بدون نظر

امکان ارسال نظر برای این مطلب وجود ندارد.