• ورود / عضویت
به خانواده یاربانو بپیوندید...X

شماره موبایل خودرا وارد کنید:

ادامه
  1. خانه
  2. روانشناسی
  3. پیشرفت و موفقیت
  4. موفقیت چیست ؟
موفقیت

روانشناسی
پیشرفت و موفقیت
3 دقیقه
بدون نظر

موفقیت چیست ؟

در دوره ‌ای که مدام به دنبال سبقت از یکدیگر هستیم ، ممکن است درک درستی ازموفقیت نداشته باشیم .

تلویزیون و رسانه‌های جمعی یا حتی باورهای مردمی با قدرت فریاد می‌زدند که موفقیت یعنی ماشین عالی ، ارتقای شغلی ، موقعیت اجتماعی ، زیبایی ظاهری و… خیلی از ما هم آن را باور می کنیم در نتیجه‌ی چنین باوری دچار ناامیدی می شویم . 

 

احساسات بی‌ثمر و بی‌فایده‌ای مانند خشم ، حسادت و رنجش جایی در تلاش‌ های مستمر و قابلیت‌هایتان برای رسیدن به موفقیت ندارند . اگر به دنبال کردن این باورهای غلط شادی و موفقیت ادامه دهیم ، سرانجام در چرخه‌ای بی‌هدف گرفتار می‌شویم . 


از خود بپرسید که موفقیت چیست ؟ هر آنچه را در زندگی خود انجام می دهید و احساس رضایت و شادی از خودتان دارید می تواند تعریف شما از موفقیت باشد . زندگی یعنی حرکت به جلو و تلاش برای بهتر شدن ، نه درجا زدن و یکی کردن خط شروع و پایان !


برای موفقیت می تواند تعاریف متعددی وجود داشته باشد که در ادامه به شرح آنها می پردازیم : 

  •  تعریفی عمومی از موفقیت رسیدن یا دستیابی به ثروت، احترام و شهرت است.
  • نتیجه صحیح یا مورد نظر که از یک تلاش بخصوص حاصل می‌شود تعریفی متفاوت از موفقیت می باشد.
  •  بعضی موفقیت را در فرد یا چیزی که موفق است تعریف می کنند .
 
موفقیت

 

اما داشتن آرامش و اطمینان خاطر می تواند بهترین تعریف برای موفقیت باشد . زیگ زیگلار یکی از محترم ‌ترین کارشناسان عصر مدرن در حوزه‌ی موفقیت ، در کتاب جدیدش با عنوان Born to Win می‌گوید موفقیت چیزی نیست که بتوان آن را در یک جمله تعریف کرد زیرا از اجزای بسیار زیادی تشکیل شده که با یکدیگر کاملاً متفاوت‌ اند . می‌توان این طور استدلال کرد که تعریف زیگ زیگلار از موفقیت بدین معناست که تعریف کلمه و مفهوم موفقیت به نوعی شخصی ست و هرگز یک تعریف نمی‌تواند نماینده طرز فکر افراد مختلف یا جوامع گوناگون در این حوزه باشد . 


موفقیت باور به توانستن است . همیشه در هر کاری بهترین و کامل‌ترین تلاشتان را باید انجام دهید . اگر در تمام جنبه‌های کاری که انجام می‌دهید نهایت سعی و تلاش خود را بکنید می‌توانید موفق شوید و تنها در این صورت می‌توانید مطمئن باشید که موفقیت ممکن و قابل دست‌یابی است . اهداف واقعی خود را تعیین کنید . در هنگام هدف‌گذاری و تعیین اهداف واقع‌بین باشید . وقتی به چیزی باور دارید محکم پای عقیده‌ی خود بایستید.انسان‌های موفق از تلاش برای رسیدن به چیزهایی که با تمام وجود به آن‌ها اعتقاد دارند ، دست نمی‌کشند . نمی‌توانید با تعیین اهداف انتزاعی و مبهم موفق شوید . بعضی وقت‌ها باید نه بگویید . موفقیت تنها در یک زندگی متعادل به دست می‌آید . بخشی از این تعادل هم فراگیری مهارت نه گفتن است . یکی از مهم ترین کارها برای رسیدن به موفقیت  غلبه بر ترس است . غلبه بر ترس‌ها به شما احساس شکست‌ ناپذیر بودن می‌دهد . هیچ‌کس نمی‌تواند شما را متوقف کند . هرگز اجازه ندهید یک ناتوانی یا کمبود موجب عقب ماندن و شکست شما شود . ناتوانی‌ها و یا معلولیت‌ها موفقیت یک فرد را تعریف نمی‌کنند . ذهن و جسم این کمبودها را جبران خواهند کرد.

 

موفقیت درک این نکته است که شکست در چند مبارزه می‌تواند به پیروزی شما در یک جنگ بزرگ کمک کند . هر زمان که به یکی از اهدافتان رسیدید یا بر یک مانع غلبه کردید ، وقت بگذارید و این پیروزی را جشن بگیرید .


بسیاری از افراد موفق در تعریف کمله موفقیت آن را یک حس مثبت تعریف می کنند . حسی که انرژی مثبت و افکار مثبت را در ذهن شما پرورش می دهند . اگر می خواهید موفقیت را برای همیشه در زندگی روزانه خود داشته باشید افکار مثبت را در خود پرورش دهید و برای رسیدن به هر انچه که می خواهید تلاش کنید . 


پس همین الان بنشینید و موفقیت را از نگاه خودتان تعریف کنید و اگر لازم است روی کاغذ بنویسید . برای خودتان هم اهداف کوتاه‌مدت و هم اهداف بلندمدت در نظر بگیرید .

امتیاز شما به مطلب چقدر است ؟

  • 0

  • 0

  • 0

امکان ارسال نظر برای این مطلب وجود ندارد.