• جستجو
  • 1401/11/09
زایمان طبیعی بعد از عمل سزارین

آیا زایمان طبیعی بعد از عمل سزارین امکان دارد ؟

  • نویسنده سایت
  • مادر و کودک
  • قبل از زایمان
  • 3
  • ‫۴ سال قبل، شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷، ساعت ۱۴:۰۰
به اشتراک بگذارید

زایمان طبیعی بعد از عمل سزارین ممکن است مشروط بر این که عمل سزارین قبلا به علت بزرگ بودن نوزاد و یا تنگی لگن مادر انجام نگرفته باشد . 

چون تنگی و کوچکی لگن مادر در آبستنی های متعدد تغییر نمی کند بنابراین ، در زایمان های بعدی به علت وجود همان عوامل سابق باز هم عمل سزارین بایستی انجام بگیرد . اگر علت عمل سزارین قبلی خونریزی شدید رحمی و یا نامرتب بودن ضربانات قلب نوزاد بوده است ، در صورتی که در زایمان های بعد این عوارض دو مرتبه پیش نیایند ، زایمان طبیعی بعد از عمل سزارین امکان خواهد داشت .

 

مادری که در نخستین حاملگی ، به علت بزرگ بودن نوزاد تحت عمل سزارین قرار گرفته است اگر در حاملگی دوم ، نوزاد زیاد بزرگ نباشد ، ممکن است از راه طبیعی وضع حمل نماید .

 

مادرانی که برای وضع حمل طبیعی بعد از عمل سزارین تحت نظر هستند بایستی حتما در بیمارستان بستری گردند تا در موقعی که درد دارند ، مامای مسئول و یا پزشک معالج ، فشارخون ، ضربانات قلب و وضع دردها را کنترل کند و به محض ظاهر شدن کوچکترین ناراحتی برای پیشگیری از خطر پاره شدن رحم ، آنها را تحت عمل جراحی قرار دهد . دلیل مراقبت شدید از این گونه مادران این است که رحم در همان محلی که به علت عمل جراحی باز شده و بخیه گردیده است نقطه ضعفی پیدا می کند که در موقع شروع در همین محل ممکن است به علت زور و فشار زیاد پاره شود و خطرات زیادی ایجاد کند . روی همین اصل به کلیه مادرانی که درد دارند و قبلا عمل سزارین شده اند توصیه می شود که تا موقعی که به آنها دستوری داده نشده از زور و فشار دادن زیاد خودداری کنند تا برای این که مرحله دوم زایمانی آنها کوتاه شود ، اغلب به کمک بیهوشی عمومی و به وسیله اسباب نوزادشان را خارج کنند .

 

گروه کثیری از پزشکان مخصوصاً در آمریکا عقیده دارند که کلیه مادرانی که قبلاً به علت گوناگون تحت عمل جراحی سزارین قرار گرفته‌ اند ، برای این که در زایمان های بعدی خطری متوجه آنان و نوزادشان نشود بهتر است باز هم توسط عمل سزارین وضع حمل نمایند . موقعی که مادری را برای بار دوم سزارین می کند ، معمولاً در یک روز معین که نزدیک موعد زایمان است و نوزاد رشد کامل کرده است ، بدون این که منتظر شروع دردهای زایمان می‌شوند مادر را در بیمارستان بستری می کنند و نوزاد را با عمل سزارین به دنیا می آورند . ولی با وجود این گروهی دیگر از پزشکان مادر را موقعی عمل می کنند که مدتی از شروع دردهای زایمانی اش گذشته باشد . در هر حال تصمیم به عمل ، بیشتر بستگی به این دارد که تصمیم به عمل سزارین به چه نحو و به چه منظوری گرفته شده است .

 

خطرات عمل سزارین

در گذشته که تکنیک های جراحی پیشرفت زیادی نکرده بود و وسایل ضد عفونی‌کننده و داروهای آنتی‌بیوتیک وجود نداشت ، عمل سزارین پرمخاطره و گاهی هم نسبتاً خطرناک بود . خوشبختانه امروزه با پیشرفت های روزافزون علم پزشکی و پیدا شدن روش های صحیح و تکنیک های جدید جراحی و بیهوشی ، عمل سزارین بدون خطر و تقریباً بدون مرگ و میر است ولی با وجود این مانند هر عمل جراحی دیگر ، عوارض گوناگونی ممکن است در جریان عمل و یا بعد از آن پیش بیاید .

 

گاهی از اوقات که عمل سزارین به طور فوری (اورژانس) انجام می گیرد ، اگر نوزاد رشد کامل نکرده باشد ، معمولاً بعد از تولد نارس است و مواظبت و نگهداری اش مشکل می‌شود .

در نهایت به این نتیجه می‌رسیم که عمل سزارین جز در مواردی که جان مادر و یا نوزاد در معرض خطر هستند ، نباید به هیچ وجه به دلخواه و یا میل مادر انجام بگیرد .

 

چه مدت بعد از عمل سزارین ، زن می تواند باردار شد ؟

در جواب آن دسته از بانوانی که این سوال را می کنند باید یادآوری کنیم که اصولاً بخیه های عمل سزارین بعد از یک و یا دو ماه به کلی جذب می شود و بعد از آن هم رحم به حالت طبیعی در می آید بنابراین دلیلی وجود ندارد که زن نتواند بعد از گذشت این مدت حامله شود .


از دیدگاه پیشگیری از عوارض و خطرات احتمالی ، کلیه مادرانی که تحت عمل سزارین قرار گرفته‌ اند بهتر است چندین ماه و یا گاهی یک سال از حامله شدن خودداری کنند . 
 

امتیاز شما به مطلب چقدر است ؟

  • 0

  • 0

  • 0

بدون نظر

امکان ارسال نظر برای این مطلب وجود ندارد.