• ورود / عضویت
به خانواده یاربانو بپیوندید...X

شماره موبایل خودرا وارد کنید:

ادامه
  1. خانه
  2. روانشناسی
  3. روانشناسی عمومی
  4. روانشناسی دست ها
روانشناسی دست ها

روانشناسی
روانشناسی عمومی
5 دقیقه
بدون نظر

روانشناسی دست ها

یکی از هزاران عواملی که باعث متفاوت بودن انسان ها نسبت به یکدیگر می شود، چپ دست بودن یا راست دست بودت آن ها است که از گذشته تا به حال ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده و تحقیق و مطالعات زیادی هم در این زمینه انجام شده است. در این مقاله از سایت یاربانو به برتری ها و ویژگی های این دو گروه می پردازیم. با ما همراه باشید.

چگونه افراد چپ دست یا راست دست می شوند؟

چپ دست یا راست دست بودن به اعتقاد برخی پزشکان بستگی به ژنتیک فرد دارد در حالیکه روانشناسان معتقدند عوامل فرهنگی نیز در این موضوع بی تاثیر نیستند.
بنا بر تحقیقی که در سال ۲۰۰۸ در سوئد بر روی هزار و هفتصد زن و فرزندان پنج ساله شان انجام شد، مادرانی که تحت شرایط استرس زا بودند، از احتمال به دنیا آوردن فرزندانی چپ دست و یا کودکی که بتواند از دو طر ف مغزش استفاده کند، بیشتری برخوردار بودند. نتیجه ی این تحقیق در یکی از نشریه های روان شناسی و روان پزشکی کودکان در کشور سوئد در سال ۲۰۰۸ به چاپ رسیده است.

 

آیا چپ دست ها از راست دست ها با استعداد ترند؟؟
محققان بر این باورند که بین  ضریب هوشی چپ دست ها و راست دست ها تفاوت چندانی وجود ندارد. حتی برخی مطالعات نشان می دهند چپ دست ها در کارهای خلاقانه و پرورش ایده های جدید توانایی بیشتری دارند.

بر طبق تحقیقات انجام شده، افراد چپ دست در کار های هنری. مانند نقاشی کردن، معماری، مجسمه سازی و ... توانایی بیشتری دارند. یکی از افرادی که برای اثبات این قضیه می توان معرفی کرد، لئوناردو داوینچی است.
این توانایی از تجسم فضایی بهتر آن ها نشات می گیرد.
از دیگر زمینه هایی که چپ دست ها نسبت به راست دست ها برتر و بهتر هستند،  می توان به ورزش کردن اشاره کرد مانند ورزشکاران بزرگی همچون مک انرو عجوبه ی تنیس و یا مارادونا ستاره ی جهانی فوتبال.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید حدود پنجاه درصد از شمشیر بازان حرفه ای چپ دست هستند و به طور میانگین حدود سی و شش نفر از چهل و یک نفر قهرمانان تنیس روی میز فرانسه، چپ دست بوده اند.
چپ دست ها بخش کمی از جامعه یعنی حدود ده درصد جمعیت را به خود اختصاص می دهند که در مورد آن ها باور ها و عقاید متعددی وجود دارد. یکی از این باور ها در گذشته این بود که مردم چپ دست ها را غیر طبیعی می پنداشتند و آن ها را وادار می کردند تا از دست راستشان برای نوشتن استفاده کنند.
با پیشرفت تکنولوژی و تغییر نگرش ها، این باورها هم به فراموشی سپرده شده اند به طوری که همان ط‌ور که ذکر کردیم در بعضی اوقات چپ دست بودن مزیت به شمار می رود.
البته قابل ذکر است که هنوز هم به عقیده ی برخی روانشناسان، هنوز مطالعات کاملی در این زمینه صورت نگرفته شده تا در مورد آن نظر داده شود. تفاوت های روانی و رفتاری که بین راست دست ها و چپ دست ها وجود دارد، بستگی به کارکردهای متفاوت مغز های آنان دارد. به بیان تخصصی تر یعنی تفاوت در نیمکره ی فعال مغز و انتخاب اعضای دوتایی بدن مثلا ترجیح دادن دست چپ برای غذا خوردن نسبت به دست راست.
بر اساس عقیده ی روانشناسان، توانایی های چپ دستان بیشتر از راست دست ها می باشند و بهتر از چپ دست ها می توانند از دو سمت بدنشان استفاده کنند.به عبارت دیگر نیمکره های مغز چپ دستان بیشتر، بهتر و آسان تر از راست دستان با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

 

چپ دست ها از مشکلات روانی بیشتری برخوردارند!

یکی از موارد بسیار عجیب در مورد چپ دست ها این است که آن ها نسبت به راست دست ها بیشتر در معرض بیماری های روانی قرار دارند. بیماری هایی مانند خوانش پریشی (دیسلکسیا)، روان گسیختگی (اسکیزوفرنی) و مشکلات تمرکز و توجه در این گروه بسیار شایع بوده و به وفور یافت می شود که بسیاری از دانشمندان به دنبال یافتن دلیل آن هستند.


در چپ دست ها نیمکره ی راست فعال تر است یا چپ؟

بر اساس تحقیقات انجام شده، در افراد راست دست نیمکره ی چپ مسلط تر است و نکته ی جالب این که این موضوع برای چپ دست ها صحیح نیست یعنی حدودا سی درصد چپ دست ها نیمکره ی چپ فعال و بقیه ی آن ها بین هر دو نیمکره ارتباط برقرار است.

امتیاز شما به مطلب چقدر است ؟

  • 0

  • 0

  • 0

امکان ارسال نظر برای این مطلب وجود ندارد.