• ورود / عضویت
به خانواده یاربانو بپیوندید...X

شماره موبایل خودرا وارد کنید:

ادامه
 1. خانه
 2. سلامت
 3. دانستنی های سلامت
 4. ترشحات سینه و راه های جلوگیری از آن

سلامت
دانستنی های سلامت
15 دقیقه
بدون نظر

ترشحات سینه و راه های جلوگیری از آن

یکی از مواردی که بانوان در طول زندگی خود با آن مواجه می شوند ترشحات سینه است. مسئله ای که عموما ذهن آن ها را درگیر می کند مربوط به طبیعی یا غیر طبیعی بودن این ترشحات است، جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

ترشحات نوک سینه امری شایع و متداول در بانوان محسوب می شود، دانستن دلایل ترشح و انواع آن علاوه بر اطمینان بیشتر به شمار درارزیابی صحیح آن کمک شایانی می کند. همان گونه که ذکر شد این ترشحات در زنان باردار یا شیرده طبیعی است، اما وجود آن در زنان غیر شیرده نگران کننده است. اگر در این مواقع متوجه ترشحات پستان خود شده اید هیچ دلیلی برای وحشت وجود دارد زیرا اغلب آن ها قابل کنترل است.


انواع ترشحات و دلایل آن ها

لازم است بدانید که ترشحات نوک سینه می توانند به صورت غیر ارادی و ارادی باشند اما کدام طبیعی و کدامیک غیر طبیعی است؟ ترشحات غیر ارادی عموما به عنوان ترشحات طبیعی تلقی می شود که با استفاده از روش های مانند مکش و فشردن سینه می توان متوجه آن ها شد، با این حال این ترشحات به دلایل مختلفی رخ می دهند که برخی از آن ها به شرح زیر است:

 •     عفونت پستان
 •     سرطان پستان
 •     داکتال کارسینوما
 •     تروما و جراحت های وارد شده به سینه
   

بر اساس ارزیابی پزشکی شما، پزشک تشخیص می دهد که ترشحات نوک پستان شما طبیعی است (فیزیولوژیک) یا غیرطبیعی (پاتولوژیک) است. حتی اگر پزشک تشخیص دهد ترشحات پستان شما غیرطبیعی است، به خاطر داشته باشید که بیشتر بیماری های پاتولوژیک که باعث ترشحات پستانک می شوند جدی نیستند و به راحتی قابل درمان هستند.
 

ترشح طبیعی و غیر طبیعی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

ترشحات خونی نوک پستان هرگز طبیعی نیست. سایر علائم غیرطبیعی عبارتند از ترشح نوک پستان از فقط یک پستان و ترشحاتی که خود به خود و بدون هیچگونه لمس، تحریک کننده پستان شما اتفاق می افتد. رنگ معمولاً در تصمیم گیری در مورد طبیعی یا غیر طبیعی بودن ترشحات خیلی مفید نیست. هر دو ترشح غیرطبیعی و طبیعی نوک پستان می تواند شفاف، زرد، سفید یا سبز باشد.

ترشحات طبیعی نوک پستان به طور معمول در هر دو نوک پستان رخ می دهد و اغلب با یا فشرده شدن نوک سینه ها آزاد می شود. برخی از خانم هایی که نگران ترشحات پستان هستند ممکن است در واقع باعث بدتر شدن آن شوند. آنها این کار را با فشار دادن مکرر نوک سینه ها برای بررسی ترشحات پستان انجام می دهند. در این موارد، تنها آزاد گذاشتن نوک پستانها برای مدتی ممکن است به بهبود شرایط کمک کند.
 

چه چیزی منجر به ایجاد ترشحات طبیعی نوک پستان می شود؟

 •     بارداری: در مراحل اولیه بارداری، برخی از زنان متوجه ترشحات از نوک پستان های خود می شوند که عموما شفاف است می شوند. در مراحل بعدی بارداری، این ترشحات ممکن است تغییر رنگ داده و ظاهری آبکی و شیری پیدا کند.
 •     قطع شیردهی: همان گونه که گفته شد زنان شیرده عموما ترشحات فیزیولوژیک یا طبیعی را تجربه می کنند. اما شما حتی ممکن است پس از قطع شیردهی متوجه این ترشحات شوید.
 • تحریکات: نوک سینه ها ممکن است بر اثر فشار یا انقباضات بیش از حد ترشحاتی داشته باشد، همچنین این امر ممکن است هنگام انجام برخی فعالیت های ورزشی شدید یا متوسط مشاهده شود.
   

تست ها و اقدامات تشخیصی

اگر بنا به نظر پزشک این ترشحات غیر طبیی ارزیابی شود ممکن است اقدامات تشخیصی بیشتری به منظور بررسی دقیق تر و جامع صورت بگیر که مهم ترین آن ها شامل موارد زیر است:

 •     بررسی و آنالیز ترشحات در آزمایشگاه توسط متخصصان مربوطه
 •     تست های خونی مرتبط مانند CBC و ...
 •     سونوگرافی پستان
 •     ماموگرافی پستان
   

آیا ارتباطی میان ترشحات پستان و سرطان پستان وجود دارد؟

سوال مربوطه برای بسیاری از بانوان مهم بوده و پاسخ آن مهم تر است، بهتر است بپرسیم که آیا میان ترشحات غیر طبیعی و سرطان پستان رابطه خاصی وجود دارد؟ ابتدا باید این اطمینان را به شما بدهیم که بیشتر ترشحات پستان ناشی از یک توده خوش خیم بوده و تنها موارد محدودی ریسک ابتلا به سرطان پستان را ایجاد می کن ترشحات غیر طبیعی عموما ناشی از ماموگرافی غیر طبیعی پستان می باشد.

کارسینومای مجرای داخلی یکی از انواع شایع سرطان پستان است. لازم به ذکر است که این مجاری عموما در زیر نوک پستان واقع شده اند. نوع دیگری از سرطان پستان که نادر بوده و  ممکن است منجر به ترشحات نوک پستان شود، بیماری پاژه است. این وضعیت در مجاری پستان ایجاد می شود و سپس کم کم به سمت نوک پستان حرکت می کند. بیماری پاژه معمولاً با شکل دیگری از سرطان پستان اتفاق می افتد.

ترشحات نوک پستان معمولاً جای نگرانی نیست. هنوز هم، از آنجا که می تواند نشانه ای از سرطان پستان باشد، ارزش دارد که پزشک آن را بررسی کند. در صورت مراجعه به پزشک بسیار مهم است. همان گونه که گفته شد دقت کنید که این ترشحات حتما از هر دو پستان باشد، در غیر این صورت اقدامات لازم برای مراجعه به پزشک را انجام دهید.
 

پزشک چه سوالاتی از شما می پرسد؟

در هنگام مراجعه به پزشک ممکن است سوالات مختلفی درباره ی ترشحات از شما بپرسد که پاسخ دقیق به آن ها به ارزشیابی بهتر و در نتیجه نگرانی کمتر منجر می شود.

 •     ترشحات از چه زمانی شروع شد؟ این سوال یکی از سوالات مهمی است که پزشک در ابتدای کار از شما می پرسد، به همین دلیل سعی کنید که تاریخ دقیق یا حداقل نزدیک به آن را به یاد بیاورید.
 • ترشحات در یک پستان است یا هر دو؟ با کمی دقت می توانید به راحتی به این سوال پاسخ دهید، به یاد داشته باشید که پاسخ این سوال تا حدود زیادی در تشخیص پزشک تاثیر گذار است.
 • چه دارو هایی مصرف می کنید؟ لیستی از دارو های مصرفی خود را به پزشک ارائه دهید تا در صورت تداخلات دارویی تدابیر لازم را انجام داده و از اقدامات درمانی دیگری استفاده کند.
 •     آیا علائم دیگری دارید؟ اگر به جز ترشحات علائم دیگری مانند درد، تب و ... دارید حتما به پزشک خود گزارش دهید.

برخی از بانوان ممکن است متوجه بارداری خود نباشند، در این مواقع پزشک آزمایشان ادرار و خونی مرتبط را جهت اطمینان از بارداری توصیه می کند. همان گونه که می دانید 3 دلیل اصلی و نرمال این امر بارداری، شیردهی و تغییرات هورمونی است که هر کدام به نوبه خود تاثیر متفاوتی بر روی نوع ترشحات و نتایح می گذارند.
 

در کلینیک پستان چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

 •     معاینه پستان: معاینه پستان عموما به منظور اطلاع از تومور ها و یا احتمال ابتلا به سرطان سینه انجام می شود و یکی از کار های روتین بیمارستان ها و کلینیک های مربوطه به شمار می رود.
 •     اسکن: این اسکن که پیشتر به آن ذکر شد شامل سونوگرافی و ماموگرافی است.
 •     بیوپسی: بیوپستی عموما با استفاده از بی حسی موضعی و سوزن صورت می گیرد تا سلول های مربوطه برای آزمایش ارسال شوند.

 

منبع : healthline.com

امتیاز شما به مطلب چقدر است ؟

 • 1

 • 0

 • 0


اولین نفری باشید که نظر میدهد...

نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید...

نظر شما پس از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.
از نوشتن الفاظ غیر اخلاقی و توهین آمیز خودداری کنید و فقط با زبان فارسی نطرتان را بنویسید.

ارسال