• جستجو
  • 1401/09/18
استعفا از شغل

استعفا از شغل بدون خراب کردن پل های پشت سرمان!

  • نویسنده سایت
  • روانشناسی
  • مهارت های زندگی
  • ‫۳ سال و ۴ ماه قبل، چهار شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸، ساعت ۰۹:۳۶
به اشتراک بگذارید

استعفا از شغل نیاز به آماده سازی دارد و برای محیا کردن شرایط جهت استعفا راه‌های زیادی وجود دارد که برخی درست و برخی نادرست هستند.  

استعفا از شغل دلایل زیادی دارد؛ برای مثال ممکن است شما موقعیت جدید کاری بدست آورده باشید، بخواهید کسب و کار خود را شروع کنید، بطور کلی زمینه کاری خود را عوض کنید و در رشته دیگری تحصیل نمایید و یا حتی بدون دلیل خاصی موقعیت جدیدی برایتان بوجود آمده است که امکان پیشرفت بیشتری دارد. اما با وجود همه این موارد استعفا از شغل کار آسانی نیست و نیازمند آماده کردن یک سری شرایط است. 
بر اساس گزارش انجمن مدیریت منابع انسانی بالاترین نرخ استعفا از شغل را، به عبارت دیگر تعداد افرادی که محل کار خود را بصورت داوطلبانه ترک می‌کنند، از سال 2001 تاکنون شاهد بوده ایم. از دلایل آن می‌توان به کاهش بیکاری و وجود شغل‌های بسیار اشاره کرد. این امر امکان بیشتری به مردم می‌دهد تا به دنبال آنچه که واقعا می‌خواهند بروند و فقط از روی نیاز کار نکنند. بنابراین راه های زیادی برای از بین نبردن پل های پشت سرمان در زمان استعفا از شغل وجود دارد. در واقع مراجع و منابعی وجود دارند که امکان استفاده از آن‌ها در کارهای بعدی هم وجود دارد. از اینرو بهتر است تمام آنچه را که در یک شغل بدست می‌آوریم  با استعفا از بین نبریم. 

زمینه استعفا از شغل را فراهم کنید

از نظر روستی روف سرمایه گذار، مشاور و مربی بازاریابی برای شرکت‌های راه اندازی، بطور ایده آل باید چند ماه قبل از خروج خود از شرکت زمینه استعفا را فراهم کنید. استعفا نباید به گونه‌ای باشد که موجب غافل‌گیری کارفرما یا رئیس شود. او در مقاله ای نوشته است که باید در فراهم کردن این زمینه هم تعادل ایجاد کرد و در آن زیاده‌روی نکرد. 

 

 

روستی روف معتقد است که شما می‌توانید سه ماه قبل از استعفا با رئیس خود در غالب مکالمه‌هایی عمومی درباره‌ امید و آرزوهای خود صحبت کنید. در واقع صحبت‌های شما باید حول هدفتان، چیزی که به دنبال آن هستید و میزان امیدواریتان برای رشد باشد و اینکه شاید آن را در موقعیت فعلی نتوانید بدست آورید(اما هنوز از آن مطمئن نیستید.) در اینصورت است که در زمان استعفا، رییس شما آمادگی بیشتری دارد و شرایطتان را درک می‌‌کند.  
بدون گفتن اطلاعات زیاد، کسانی که با شما کار می‌کنند را آماده استعفای خود کنید  

اگر کار مشترکی را به همراه همکاران خود انجام می‌دهید سعی کنید تا در کار کردن از آنها جلو بزنید. این کار بدین منظور است که بعد از استعفا، سخنی مبنی بر انجام ندادن حجم زیادی کار قبل از ترک شرکت متوجه شما نباشد. اما کارشناسان هشدار می‌دهند که نباید با همکاران در مورد علت استعفای خود صحبت کنید، حتی اگر علت آن وجود یک رئیس بد یا رفتار ضعیف شرکت باشد، تا از بوجود آمدن شایعه در این مورد جلوگیری شود. نکته مهم دیگر این است که نباید قبل از صحبت رو در رو با رئیس خود در مورد استعفا با همکارانتان صحبت کنید.   
لن اسلینجر استاد مدرسه بازاریابی هارواد می‌گوید:" نکته اساسی برای یادگیری درس ضروریِ سیاستمدار بودن این است که تنها یک داستان وجود دارد و شما آن‌را ادامه می‌دهید." این بدین معناست که از ایجاد شایعه با این روش جلوگیری می‌کنید. 


با رئیس خود ملاقات کنید و تا جای ممکن نسبت به زمان استعفای خود انعطاف پذیر باشید

بر طبق نظر متخصصین و مربی های شغل یابی، شما باید استعفا از شغل خود را در یک جلسه شخصی و بصورت فردی، مگر اینکه این مساله ناممکن باشد، به رئیس خود اعلام کنید. او معتقد است که گفتار شما باید کوتاه و با لحنی شیرین باشد.  او در مجله معروف فوربز نوشته است" از گفتن جزئیات خودداری کنید و تا حد امکان روی بخش مثبت گفتگو تمرکز کنید."  از رئیس خود برای دادن تمام فرصت‌هایی که به شما داده است؛ تشکر کنید و در قدم بعدی از هیجان زیادتان برای شروع گام بعدی در زندگی حرفه ای خود صحبت کنید. 
دنیل گولتی کمک نویسنده ی شور و هدف به مجله کسب و کار هاروارد می‌گوید: " هر چه شفاف تر باشید؛ با احتمال بیشتری روابطی که تا بحال داشته اید را حفظ خواهید کرد."   

مکالمه خود را با بحث کردن در مورد چگونگی انتقال از نقش و وظیفه خود، خاتمه دهید. حتی خوب است که سندی مبنی بر انجام کارهای هر روزه یا فعالیت‌هایی که در پروژه ی حال حاضرتان انجام می‌دهید ارائه دهید. توجه داشته باشید که شما باید آخرین روز کاری خود را مشخص کنید اما بهتر است در این مورد انعطاف پذیر باشید. به یاد داشته باشید که به احتمال زیاد در آینده به آنها نیاز خواهید داشت. اگر زمان زیادی است که در آن شرکت کار می کنید یا در آن مسئولیت‌های زیادی را برعهده دارید، حت ممکن است حداقل سه هفته زمان اضافی را در شرکت بمانید تا به شرکت کمک کنید که برای خروج شما آماده شود. از نکات دیگر ، آماده کردن یک استعفنا نامه رسمی است که نمونه هایی آن را می‌توانید با جست و جوی در اینترنت پیدا کنید. 


برای هر پاسخ احتمالی از کارفرمای خود آماده باشید

در زمان مطرح کردن استعفای رسمی با رئیس تان چند اتفاق ممکن است بیفتد؛ ممکن است آنها با این پیشنهاد مخالفت کنند. بنابراین شما باید از قبل خودتان را برای پاسخگویی به این حالت آماده کنید. حتی ممکن است آنها به شما پیشنهاد مزایا و حقوق بیشتری بدهند پس باید آمادگی پاسخگویی به این شرایط را داشته باشید. روئف معتقد است در صورت پذیرفتن موقعیت شغلی در جای دیگر، در حین مکالمه با رئیس خود محکم و قاطع باشید. او می گوید: واضح است که چیزی وجود ندارد تا شما در شرکتتان نگه دارد؛ به سمت چیزهای نو، هیجان انگیز، چالش برانگیز و متفاوت بروید. 

 


ممکن است شرکت از شما درخواست کند که سریعا  آن‌جا را ترک کنید، حتی اگر زمانی بیشتری برای ماندن داشته باشید. توجه کنید که این حالت بیشتر زمانی رخ می‌دهد که شما شغلی را در شرکت رقیب پذیرفته اید. در هر صورت خود را برای هر گونه واکنش از قبیل انتقال پروژه هایتان به دیگران آماده کنید. 

 


در استعفای خود یک خروج برازنده داشته باشید

با توجه به اطلاع رسمی و استعفانامه‌ای که حاضر می‌کنید؛ شما باید با رئیستان در طول هفته های آخر به گونه ای کار کنید که امکان وجود هر گونه "خروج بد و بی قاعده" را از بین ببرید. 
همچنین کیفیت کار شما در هفته های آخر باید مانند کیفیت آن در زمان ورود شما به شرکت باشد؛ همانقدر سخت و خوب. به یاد داشته باشید که از همکاری با کارمندان و مدیران شرکت و یادگیری از آن‌ها سپاسگزاری کنید. 
این را بخاطر داشته باشید که باید یک سند انتقال حاوی هر گونه اطلاعات مهم در خصوص پروژه ها، مشتری یا مخاطب هایی که به طور مستقیم با آن کار می‌کنید به همراه اطلاعات تماس ایجاد کنید و آن را در اختیار تیم یا فردی که پس از ترک و استعفای شما عهده دار مسئولیت شماست؛ قرار دهید. در ادامه چند روز قبل از خروج خود باید یک ایمیل انتقال به مشتریان و هم تیمی هایتان بفرستید. 

ممکن است منابع انسانی از شما بخواهند مذاکره ای مبنی بر استعفا و خروج از شرکت انجام دهید و در مورد میزان صادق بودن شما در حین مذاکره اختلاف نظر داشته باشند. مایکل کر سخنگوی کسب و کار بین المللی و نویسنده "شما میتوانید جدی نباشید! طنز را در کار قرار بدهید" در این باره می‌گوید: این یک روند تعادلی است. شما می خواهید بدون صدمه زدن به شهرت، شایعات و یا آشکار کردن بیش از حد اطلاعات شخصی صادق باشید.  
اما نظرات متفاوتی درباره این موضوع وجود دارد. یک کارمند داخلی کسب و کار می‌گوید: ممکن است نحوه مذاکره باعث شود که شما در شرایطی سخت از شغل خود استعفا بدهید اما از این حیث به قضیه نگاه کنید که سازمان به صادق بودن شما نیاز دارد؛ در غیر اینصورت کل این روند اتلاف وقت است. اما با شنیدن این عبارت از سوی منابع انسانی "بهتر است کمی در گفتارتان ملاحظه کنید چون ما هم میتوانم آنچه را که فکر میکنیم بدون رعایت ادب بیان کنیم" نشان می‌دهد که در ادامه باید محتاط باشید.  
لین تیلور متخصص حوزه محل کار در واکنش به سخنان این کارمند داخلی می‌گوید: توجه داشته باشید که در مذاکره همه چیز در حال نوشتن است و می تواند به طور عمومی در دسترس شرکت قرار گیرد. به این فکر کنید که چگونه می خواهید این مذاکره را بخاطر بیاورید؛ مسلما می‌خواهید آن را به بهترین نحو انجام دهید. 

 

امتیاز شما به مطلب چقدر است ؟

  • 1

  • 0

  • 0

بدون نظر

امکان ارسال نظر برای این مطلب وجود ندارد.