• جستجو
  • 1401/11/09
هنر تعیین حدود

هنر تعیین حدود انجام کارها

  • نویسنده سایت
  • روانشناسی
  • پیشرفت و موفقیت
  • 4
  • ‫۴ سال قبل، چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷، ساعت ۱۴:۳۸
به اشتراک بگذارید

زندگی بیشتر ما مملو از وسایل اضافی ، اطلاعات بیش از حد ، کاغذ های زیادی ، کارهای ناتمام و ریخت و پاش فراوان است . 

متاسفانه زمان و فضایی ما محدود است و داشتن چیزهای اضافی مانند این است که سعی کنید به زور یک کتابخانه را در جعبه کوچک جای بدهید ؛ همان طور که می دانید این کار امکان پذیر نیست ، جا دادن کتاب ها مشکل است و دیر یا زود جعبه متلاشی می شود .


مشکل زندگی ما تعیین کردن حد و مرزی برای کارهاست . مثل خرید کردن بی حد و اندازه می ماند : معمولاً زیاده روی می‌کنید و وسایل فراوانی می خرید که نیاز ندارید ولی اگر بودجه مشخصی داشته باشید ( مثلاً صد دلار) فقط چیزهایی را انتخاب می کنید که اهمیت بیشتری دارد و مسلما لوازم بیهوده نمی خرید .
 تمام زندگی ما همین طور است ؛ بدون تعیین حد و مرز برای کارها زندگی می‌کنیم و با این که ممکن است اوایل این آزادی خوشایند به نظر بیاید ، بعد از مدتی افراطی می شود . ما جای کافی برای همه چیز نداریم . نمی‌توانیم استرس ناشی از تلاش برای کارهای مختلف را مدیریت کنیم  .بدون توجه به این که چه قدر به کاری علاقه مندیم نمی‌توانیم آن کار را با زندگی خود هماهنگ کنیم .


 زندگی بدون تعیین حد و مرز برای کارها به شدت ما را ضعیف می کند ، قدرت و تاثیرمان را کاهش می دهد و ما را سخیف و آسیب‌پذیر می‌کند . خسته می‌شویم و در نتیجه نیروی لازم برای انجام دادن کارهای مهم را از دست می دهیم . زندگی بدون تعیین حد و مرز برای کارها مانند ریختن یک فنجان رنگ قرمز در اقیانوس و تماشای محو شدن رنگ در آب است . تمرکز بر کار های محدود یعنی همان یک فنجان رنگ را در یک گالن آب بریزیم و اثرش را ببینیم .


کار بدون تعیین حد و مرز مثل کار تبلیغ کننده‌ای است که هر سه روز یکبار تا جایی که می تواند برای کالا تبلیغ می‌کند .او خیلی زود آنقدر خسته می شود که نمی تواند با آن انرژی اولیه ادامه بدهد و شاید هم دیگر نتواند ادامه بدهد . قدرت واقعی این است که همان تبلیغ کننده هر سه روز یکبار فقط به تبلیغ یک کالا بپردازد و هر بار نتیجه آن را درو کند .
انجام دادن کار بدون تعیین حد و مرز مثل تلاش کردن برای حفاری کل یک سرزمین با بیل است . تمرکز با حد و مرز مشخص ، حفاری یک نقطه با همان بیل است برای رسیدن به آب .
کار بدون تعیین  حد و مرز نشانه ضعف است .  یاد بگیرید که روی کار های محدودی تمرکز کنید  و به این ترتیب قدرت خود را افزایش دهید .

هنر تعیین حدود
 

تعیین حدود برای کارها چه کمکی می کند

تبدیل زندگی بدون محدودیت های مشخص ، طاقت فرسا و نه چندان موثر به زندگی با محدودیت های مشخص و تمرکز و قدرتمند تحولی باور نکردنی است . در ادامه تنها چند فایده تعیین حدود برای کارهایی که انجام می دهید را ذکر می‌کنیم :
•    کارها را ساده می کند ، بنابراین زندگی تان قابل مدیریت و کم تنش می شود .

•     شما را متمرکز می کند ؛ پس به جای آن که خودتان را تضعیف کنید، انرژیتان را روی کارهای کمتری متمرکز می کنید .

•     روی نکات مهم تمرکز ایجاد می کند ؛ در نتیجه به جای تلاش برای انجام دادن همه جور کار و نیافتن وقت کافی برای کارهای مهم زندگی فقط کارهایی را انجام می دهید که برایتان اهمیت دارد . این تغییر برای بیشتر مردم باور نکردنی است .

•     به پیشرفت شما کمک می کند . بسیاری از اوقات ممکن است وقتی به کارهای بی ارزش می پردازیم ، پیشرفتی کُند در  اهداف و پروژه های مهم به دست بیاوریم ولی اگر فقط روی چند کار مهم تمرکز کنیم ، مطمئناً می‌توانیم آنها را تکمیل کنیم . با تمرکز بر روی ضروریات خیلی بیشتر می توانید پیشرفت کنید .

•    به دیگران نشان می‌دهد که وقت ما ارزشمند است . وقتی سعی می کنیم به همه اموری که پیش می‌آید رسیدگی کنیم . اطرافیان ما به این نتیجه می رسند که وقت آنها مهم تر از وقت ماست و ما به هر تقاضایی که آنان داشته باشند ، پاسخ مثبت می دهیم ، حدود مشخصی داشته باشیم دیگران متوجه می شوند که برای وقت و اولویت های خود ارزش قائل هستیم . در نتیجه ، دیگران هم برای وقت ما ارزش قائل می شوند .

•    این روش شما را کارآمد تر می کند . با انجام دادن کارهای بی اهمیت کمتر و کارهای مهم بیشتر ، از انرژی تان کمتر استفاده می کنید ، در نتیجه می توانید از وقت و نیروی محدودتان برای کاری با اثر ماندگار تر استفاده کنید . این شیوه به شما کمک می کند تا بهترین استفاده را از وقت خود بکنید و بسیاری از کارهای غیرضروری را از مسیری از زندگیتان خارج کنید .
 

امتیاز شما به مطلب چقدر است ؟

  • 0

  • 0

  • 0

بدون نظر

امکان ارسال نظر برای این مطلب وجود ندارد.