• جستجو
  • 1402/03/08
شوینده های طبیعی بدون ضرر بسازید

شوینده های طبیعی بدون ضرر بسازید

  • نویسنده سایت
  • خانه داری
  • شستشو و نظافت
  • 9
  • ‫۴ سال و ۴ ماه قبل، پنج شنبه ۶ دی ۱۳۹۷، ساعت ۱۴:۱۸
به اشتراک بگذارید

همه ی ما در خانه مان معمولا از شوینده ها و پاک کننده های شیمیایی استفاده می کنیم که هم خطرناک هستند و هم بسیار گران هستند. اما پس از خواندن این مقاله شما اید می گیرید که چگونه خودتان در خانه و با مواد طبیعی شوینده بسازید.

آموزش تهیه ی شوینده های بدون ضرر خانگی:

در ابتدا باید این نکته را بگوییم که هیچ وقت برای تهیه ی ماده های شوینده، آمونیاک را با مایع سفید کننده ترکیب نکنید چرا که نتیجه ی مخلوط این دو تولید گازی سمی است که بیسیار ضرر دارد.
موادی که شما می توانید از آن ها برای ساییدن استفاده کنید، نمک و جوش و شیرین هستند که به راحتی می توان آن ها را جایگزین پودر های ساینده ی آماده کرد. نمک با وجود ساینده بودن برای بسیاری از سطوح نرم است. برای این که یک شوینده ی معطر درست کنید، یک یا دو قطره ی اسانس را داخل جوش شیرین و یا نمک بریزید و آن را با استفاده از همزن برقی بزنید. مخلوط را داخل شیشه ای کوچک که می توان در آن را به راحتی محکم کرد، نگهداری کنید. اگر بوی آن از بین رفت، می توانید یک قطره ی دیگر اسانس هم به آن اضافه کنید.

 

شیشه پاک کن های طبیعی بسازید.

شما می توانید با ترکیب کردن 2 پیمانه آب با 2 پیمانه الکل و یک دوم پیمانه آمونیاک یک شیشه شور طبیعی و خوب بسازید. ترکیب به دست آمده را درون یک اسپری بریزید و با استفاده از یک دستمال تمیز که پرز نمی دهد، شیشه ها را تمیز کنید. آمونیاک نقش مهمی در تمیز کردن شیشه ها دارد و الکل هم با خشک کردن سریع، به از بین بردن خط ها و لک ها به شما کمک می کند.

 

استفاده از لیمو به عنوان ماده ای ساینده:

لیمو و بوراکس از موادی هستند که به عنوان تمیز کننده و سفید کننده شناخته شده اند ولی عمل کردن هر کدام از آن ها به صورت مجزا و متفاوت از یکدیگر است. بوراکس به دلیل این که خاصیت قلیایی دارد، ماده ی مناسب و خوبی برای از بین بردن لک و چربی محسوب می شود. لیمو هم به دلیل خاصیت اسیدی که دارد، در حذف لکه های آب و صابون بسیار موثر می باشد. برای استفاده از ترکیب این دو، شما می توانید نصف یک لیمو را داخل بوراکس بریزید و از مخلوط این دو برای ساییدن حمام، آشپزخانه، کابینت و وسایل و تمیز کردن هر سطحی که دارای جرم های اسیدی و قلیایی می باشد، استفاده کنید.
برای این که زنگ زدگی ها و لکه های غذای از روی کابینت را از بین ببرید، یک لیمو را برش زده و آن را به طور مستقیم روی نقطه ی مورد نظرتان بمالید و سپس بعد از این که آب لیموی تازه را روی آن ریختید، نیم ساعت صبر کنید.

 

استفاده از جوش شیرین:

معمولا می توان از جوش شیرین برای تمیز کردن پروتئین، روغن و ظرف غذای حیوانات استفاده کرد و چون خاصیت سایندگی آن هم کم است، می توان از آن برای شستن ظروف هم استفاده کرد. علاوه بر آن جوش شیرین برای رفع بوی بد هم بسیار مفید می باشد. برای استفاده از آن کافی است که مقداری از آن را به طور مستقیم روی قسمت مورد نظرتان بپاشید و سپس با استفاده از یک پارچه ی مرطوب آن را مالش بدهید. همچنین برای پاک کنندگی بیشتر، می توانید آن را با کره ی بادام زمینی و آب مخلوط کنید و ترکیب خمیری شکل را روی سطح مورد نظرتان بمالید.

 

استفاده از سرکه سفید:

سرکه ی سفید سک اسید ملایم است که بر روی مواد قلیایی اثر خوبی دارد. همچنین سرکه ی سفید حلال بوده و گپک را هم مهاره می کند و سفیدک صابون را نیز پاک می کند. همچنین سرکه برای از بین بردن لکه های چای و قهوه و زنگ فوق‌العاده عمل می کند. شما می توانید با رقیق کردن سرکه در آب، مواد معدنی آب و قطره های موم شمع که سفت شده اند را از بین ببرید. اگر بوی سرکه اذیتتان می کند، می توانید از یک قطره اسانس استفاده کنید. برای این که لکه های بزرگ و قدیمی روی لباس را از بین ببرید، کافی است آن را درون سرکه فرو کنید و اجاز ه دهید که سرکه برای مدت یک ساعت روی آن بماند و سپس آن را مالش دهید.

 

استفاده از صابون ساده:

صابون های زیتون یا گیاهی مشابه هم برای تمیز کاری بسیار مفید هستند. این صابون ها در سطح مولکولی خاک را جذب کرده، و شما می توانید با آب آن به راحتی چیز های کثیف را بشوئید.

 

استفاده از آمونیاک:

برای تمیز کردن و از بین بردن لکه های چربی می توانید یک قاشق غذا خوری  آمونیاک را با یک لیوان آب رقیق کنید.

 

 استفاده از نمک:

شما می توانید با مخلوط کردن یک چهارم پیمانه نمک با دو قاشق غذا خوری سرکه، خمیری درست کنید که به راحتی لکه های سخت آب را از بین ببرد.

امتیاز شما به مطلب چقدر است ؟

  • 0

  • 0

  • 0

بدون نظر

امکان ارسال نظر برای این مطلب وجود ندارد.