• ورود / عضویت
به خانواده یاربانو بپیوندید...X

شماره موبایل خودرا وارد کنید:

ادامه
  1. خانه
  2. روانشناسی
  3. مهارت های زندگی
  4. چگونه با آدم های خودخواه برخورد کنیم؟
برخورد با آدم های خودخواه

روانشناسی
مهارت های زندگی
4 دقیقه
بدون نظر

چگونه با آدم های خودخواه برخورد کنیم؟

خودخواهی از آن سری اخلاقیات است که هیچ کس از آن خوشش نمیاد. اگر شما هم با یک آدم خودخواه طرفید، ما به شما یاد می دهیم چگونه با او برخورد کنید.

چگونه باید با افراد خودخواه رفتار کرد؟

این را بدانید که آن ها برای هیچ کس احترام و توجه ای قائل نمی شوند.

اولین پیشنهاد ما به شما این است که با خودتان رو راست باشید. قبول کنید که فرد خودمحور هرگز نیازهای شما را ترجیح نمی‌دهد. ممکن است شما او را بسیار دوست داشته باشید ولی مطمئن باشید که او هیچ توجه ای به شما ندارد. شما هم نمی توانید او را کاملا تغییر دهید، بلکه باید سعی کنید تا اخلاق بدش را بفهمد و آن را تغییر دهد. توجه داشته باشید تا خودش نخواهد هیچ کاری نمی کند، پس هیچ تغییری هم اتفاق نمی افتد.

 

برای رابطه تان مرزهای مشخصی را تعیین کنید.

نگذارید این افراد با شما بازی کنند و یا شما را بازیچه ی دست خودشان بپندارند. سعی کنید همیشه مرزی مشخص در رابطه ی خود با این افراد داشته باشید. آدم های خودخواه معمولاً فکر می کنند که لازم نیست از کسی اجازه بگیرند، یا اینکه ایرادی ندارد اگر مزاحم زمان و فضای فرد دیگری شوند. اگر در کار زشت او محکم و قاطع باشید، آن ها به سرعت می فهمند که نمی توانند به شما زور بگویند.

 

با او رک و راست باشید.

خودخواهی این افراد را تأیید نکنید و به خودبینی آنها پر و بال ندهید. در عوض، سعی کنید خود واقعی‌تان باشید و از ریاکاری در مقابل افراد خودخواه بپرهیزید. اگر فقط برای جلوگیری از دعوا و تنش به او دروغگویی بگویید و اورا تایید کنید، باعث می شوید که اخلاقیاتش پر و بال بگیرد. اگر احساس کردید که باید از خودتان دفاع کنید، حرف‌تان را خلاصه و بدون حاشیه بزنید.

 

متعصب نباشید.

در برخورد با این افراد، متعصبانه و سنگین رفتار نکنید و سعی کنید قدرت تحمل خود را بالا ببرید. صبر داشته باشید و به درستی جواب او را بدهید همچنین بدانید که اگر مثل خودش با او رفتار کنید به هیچ نتیجه ای نخواهید رسید. یاد بگیرید رفتار افراد خودخواه را بی‌طرفانه و بدون غرض‌ورزی مشاهده و ارزیابی کنید.

 

آن هارا تشنه ی توجه خودتان کنید.

یکی از راه های برخورد با افراد خیلی خودخواه این است که با آن ها خوش رفتار باشید، ولی چیزی که به دنبال آن هستند را به آن ها ندهید. مثلا اگر اتفاق بدی برایش افتاده به جای اینکه بگویید "ای وای ، چه بد" و کلی احساسات به خرج دهید فقط بگویید" آره خب ممکنه برای هر کسی پیش بیاد".

 

رابطه تان را تمام کنید.

اگر هر کاری می کنید درست نمی شود، شاید باید به رابطه تان را پایان دهید. از این افراد متنفر نباشید بلکه با آن ها همدردی کنید و توجه کنید که این افراد گذشته‌‌شان باعث شده است به روشی ناصحیح برای دفاع از خود روی بیاورند به همین دلیل به سختی تلاش می‌کنند تا بخشی از خودشان را که مورد علاقه‌شان نیست، پنهان نگه دارند. آن ها چون را درست مقابله با مشکلتشان را بلد نیستند سعی می کنند آن را پنهان سازند. اگر نمی توانید به او کمک کنید، به او پیشنهاد یک مشاور بدهید و اگر مشکل جدی تر از این حرف هاست، امکان دارد کار او از خود خواهی گذشته و خود شیفته باشد. از او دوری کنید زیرا افراد خود شیفته فقط از اعتماد دیگران سو استفاده می کنند و باعث می شوند اعصاب شما خورد شود. زندگی کوتاه‌تر از این است که در باتلاق افراد خودشیفته گیر کنید و درگیر روابط سمی باشید که انرژی و شادابی‌تان را از شما می‌گیرند.

امتیاز شما به مطلب چقدر است ؟

  • 0

  • 0

  • 0

امکان ارسال نظر برای این مطلب وجود ندارد.