• جستجو
  • 1401/09/18
مشکلات خواب

مقابله با مشکلات خواب

  • نویسنده سایت
  • سلامت
  • دانستنی های سلامت
  • 3
  • ‫۴ سال و ۱ ماه قبل، شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷، ساعت ۱۶:۵۴
به اشتراک بگذارید

خواب را می توان یکی از حالات رفتاری در نظر گرفت . خواب و رویا از پدیده هایی هستند که همیشه رخدادهایی که در طی آن ها صورت می پذیرد برای ذهن و علاقه بشر جالب بوده است .

خواب برای زندگی انسان اساسی و ضروری است و کیفیت آن کیفیت زندگی ما را تعیین می کند . این در حالی است که هنوز یک پاسخ علمی و محکمی برای این که بدانیم چرا می خوابیم ، پیدا نشده است ؛ اما تنها جواب معمول و منطقی موجود ، این است که ما برای رهایی از احساس خستگی و خواب آلودگی می خوابیم .اگر بپرسید چه میزان خواب برای هر فردی مطلوب است ، لازم است بگویم که این میزان ، بستگی به وضعیت بیولوژیکی هر فرد دارد . این مسئله تا حدود زیادی ارثی است . بدین لحاظ توجه به خواب و عواملی که می‌تواند ما را در داشتن خواب طبیعی یاری دهد ، از ضروریات اولیه زندگی مطلوب و سرشار از نشاط و فعالیت است . از آنجا که دانش آموزان نیز همیشه درگیر فعالیت هایی هستند که نیاز به هوشیاری کامل دارد ، لذا توجه به این مطالب را برای همگی آنها ضروری می دانیم .

 

مشکلات خواب

 

خواب در واقع مجموعه ای است دو حالت مجزا و کاملا متفاوت است . خواب همراه با حرکات سریع چشم که همان خواب توام با رویاست و خواب بدون حرکات سریع چشم ، خواب توام با رویا اغلب در اواخر خواب و نزدیک صبح رخ می دهد .

 

تغذیه و تأثیر آن بر خواب

آنچه به استناد تحقیق مشخص شده است ، نشان می دهد شیر ، مخصوص شیر مخلوط شده با مالت ( به علت غنی بودن از تریپتوفان) ، تاثیر خواب آور دارد از طرفی نیز کافئین در خواب اختلال ایجاد می کند . به همین سبب باید از مصرف قهوه ، مخصوصاً قبل از خواب خودداری کنید . همچنین خوردن غذاهای سبک در وعده شام می تواند باعث شود احساس راحتی بیشتری کنید و در نتیجه بهتر بخوابید .

 

از جمله علل بیداری از خواب در اوایل صبح و ناتوانی در بازگشت به خواب می توان به دو علت شایع اشاره کرد اولین علت شایع افسردگی است . افسردگی نوعی اقدم تعادل بین ترکیبات شیمیایی مغز که پیام رسان های عصبی نامیده می شود و سلول های مغز از آنها برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند . نبود تعادل بین این مواد شیمیایی تقریباً همیشه در خواب و خلق تاثیر می گذارد . با کنترل افسردگی معمولاً مشکل بی خوابی هم برطرف می شود .

 

دومین دلیل شایع بیداری در صبح زود ، وقوع جابجایی زمانی در دوره خواب طبیعی است ؛ یعنی برنامه خواب فرد از ساعت به ساعت دیگر تغییر کند . برای همین منظور همیشه توصیه می شود برنامه خواب منظم داشته باشید .

 

مقابله با مشکلات خواب

داشتن مشکل در مورد خواب امری شایع است . از هر ۵ نفر ،  یک نفر از اشکال در به خواب رفتن ، بیدار شدن به دفعات زیاد در طول شب یا بیداری در اول صبح شکایت دارد . این روند کاملاً طبیعی است و فقط وقتی مشکل‌ آفرین می‌شود که درباره آنها نگران شویم . نگرانی ، بیش از هر چیز دیگر شما را بیدار نگه می دارد .

 

نگرانی می تواند بیش از خود بی خوابی ناخوشایند و توانکاه باشد و قوای شما را به شدت تحلیل ببرد . برای کمک به شما برای به حداقل رساندن نگرانی ، واقعیت هایی را درباره خواب ارائه می دهیم که دانستن آنها برای شما مفید خواهد بود :

1)    هر کسی ممکن است «خواب گسیخته» داشته باشد . به عبارت دیگر همه ما در طول شب چندین بار بیدار می شویم . به راحتی هم دوباره به خواب می رویم . این مسئله فقط زمانی نگران کننده می‌شود که پس از انتخاب بیدار بمانید . 

2)    از دست دادن چندین شب « خواب شیرین» هیچ خطری ندارد . هر کس ، مخصوصاً وقتی که تحت استرس باشد ، دوره هایی از خواب بد را تجربه می کند . تنها تاثیر بد خوابی ، آن است که فرد تا بازگشت به روند مطلوب خواب ، تحریک پذیری ،خواب آلودگی و خستگی بیشتری را در طول روز احساس می‌کند .

3)    خواب تحت تاثیر عوامل زیادی قرار می گیرد ؛ استرس ،خلق ، ورزش ، غذا ، داروها و …  . می توانید الگوی خواب خود را با تغییر رفتار و بدون توسل به دارو ها کنترل کنید .
 

امتیاز شما به مطلب چقدر است ؟

  • 0

  • 0

  • 0

بدون نظر

امکان ارسال نظر برای این مطلب وجود ندارد.