• جستجو
  • 1401/09/18
کپسول مرازول

معرفی کپسول مرازول (امپرازول 20)

  • نویسنده سایت
  • سلامت
  • اطلاعات دارویی
  • 3
  • ‫۴ سال و ۱ ماه قبل، سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷، ساعت ۲۲:۵۲
به اشتراک بگذارید

مرازول به صورت کپسول های انتریک کوتد خوراکی به رنگ های سفید و آبی است . هر کپسول حاوی ۲۰ میلی گرم امپرازول است و در جعبه های ۱۴ و یا ۲۸ عددی کپسول عرضه می‌شود .

راهنمایی های عمومی
این دارو باید توسط پزشک تجویز شود . پس از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه آن به دیگران جداً خودداری نمایید .
قبل از مصرف این دارو موارد زیر را به اطلاع پزشک یا داروساز برسانید :
•    وجود هر گونه حساسیت
•    بارداری و شیردهی
•    استفاده از سایر داروها
•    ابتلا به بیماری‌های دیگر
•    اختلال حافظه و یا عدم توانایی خواندن مطالب

 

موارد منع مصرف
سابقه حساسیت به امپرازول یا هر یک از اجزای تشکیل دهنده این دارو

 

مصرف در بارداری و شیردهی
بارداری - مطالعات کافی و به خوبی کنترل شده در زنان باردار انجام نشده است . مصرف این دارو در طی دوران بارداری باید فقط بر اساس نظر پزشک معالج انجام گیرد .
شیردهی - این دارو در شیر مادر ترشح می گردد . به دلیل احتمال بروز عوارض جانبی در نوزاد شیرخوار ، مصرف آن در دوران شیردهی باید فقط بر اساس نظر پزشک معالج انجام گیرد .

 

هشدارها
مطالعات کافی در مورد ارتباط سن با اثرات امپرازول در کودکان انجام نشده است . بی خطری و کارایی این دارو در بیماران کمتر از ۱۸ سال ثبت نگردیده است .
اطلاعات در مورد ارتباط سن با اثرات امپرازول در افراد سالخورده موجود نمی باشد .اگرچه در بیماران سالخورده احتمال کاهش سرعت دفع و افزایش میزان دارو در خون بیشتر است .
حضور بیماری‌های دیگر ممکن است در مصرف این دارو تاثیر بگذارد . در صورت ابتلا به بیماری های دیگر به خصوص مورد زیر پزشک خود را مطلع نمایید :
بیماری کبد یا سابقه آن - ممکن است باعث تجمع دارو در بدن گردد . کاهش در مقدار مصرف دارو ممکن است مورد نیاز باشد .

 

موارد احتیاط
به منظور کنترل پیشرفت درمان ، به طور منظم به پزشک خود مراجعه نمایید . در صورت عدم بهبودی و یا بدتر شدن وضعیت ، با پزشک خود مشورت نمایید .

 

تداخل های دارویی
قبل از مصرف این دارو ، چنانچه از داروهای زیر استفاده می نمایید ، پزشک خود را مطلع سازید :
استرهای آمپی سیلین ، نمک های آهن ، ایتراکونازول و کتوکونازول - امپرازول ممکن است PH معده - روده را افزایش دهد و باعث کاهش جذب این داروها گردد .
داروهای ضد انعقاد ، کومارین یا مشتق اینداندیون ، دیازپام ، فنی توئین و وارفارین - امپرازول باعث تاخیر در دفع این داروها و افزایش غلظت خونی آنها می گردد .
بنزودیازپین ها ، سیکلوسپورین و دی سولفیرام - در مصرف همزمان امپرازول با این داروها ممکن است اثرات لوکوپنی و یا ترومبوسیتوپنی هر دو دارو افزایش یابد .
کلاریترومایسین - مصرف همزمان باعث افزایش غلظت پلاسمایی امپرازول ، کلاریترومایسین و ۱۴ - هیدروکسی - کلاریترومایسین می‌گردد . 

 

مقدار و نحوه صحیح مصرف دارو
مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ، اما میزان مصرف این دارو به طور کلی به صورت زیر است :
برای درمان سوء هضم :
بزرگسالان - ۲۰ میلی گرم یک بار در روز به مدت ۴ هفته است .
برای درمان بیماری بازگشت اسید از معده به مری :
بزرگسالان - ۲۰ تا ۴۰ میلی گرم یک بار در روز به مدت ۴ تا ۸ هفته است در صورت عدم بهبودی ، پزشک ممکن است مصرف دارو را به مدت بیشتر از هر هفته تجویز نماید .
کودکان - مصرف مقدار آن باید توسط پزشک تعیین گردد .

 

برای درمان افزایش بیش از حد اسید معده :
بزرگسالان - ۶۰ میلی گرم یک بار در روز تا زمانی که مورد نیاز باشد .
کودکان - مصرف و مقدار آن باید توسط پزشک تعیین گردد .

 

برای درمان زخم دوازدهه
بزرگسالان - ۲۰ میلی گرم یک بار در روز است . در برخی شرایط ،  پزشک ممکن است مقدار ۴۰ میلی گرم یک بار در روز را تجویز نماید .
کودکان - مصرف و مقدار آن باید توسط پزشک تعیین گردد .

 

برای درمان زخم معده :
بزرگسالان - ۴۰ میلی گرم یک پا در روز به مدت  ۴ تا ۸ هفته است .
کودکان - مصرف و مقدار آن باید توسط پزشک تعیین گردد .

 

برای درمان ضعف های مربوط به عفونت با هلیکوباکتر پیلوری :
بزرگسالان - ۴۰ میلی گرم یک بار در روز قبل از صبحانه ، همراه با کلاریترومایسین ۵۰۰ میلی گرم سه بار در روز ، به مدت چهارده روز است . از روز ۱۵ تا  ۲۸ ، امپرازول ۲۰ میلی گرم یک  بار در روز قبل از صبحانه مصرف  گردد .
کودکان - مصرف و مقدار آن باید توسط پزشک تعیین گردد .

 

در خصوص نحوه صحیح مصرف این دارو به نکات زیر توجه کنید :
این دارو را درست قبل از غذا و ترجیحا در صبح نمایید . این دارو ممکن است همراه با غذا یا با معده علی مصرف شود .
تسکین درد معده توسط این دارو ، ممکن است چند روز طول بکشد . به منظور کمک در تسکین درد ، ممکن است این دارو توأم با داروهای ضد اسید مصرف شود ، مگر آن که پزشک مصرف آنها را منع کرده باشد .
کپسول را به طور کامل بلعیده ، از خرد کردن ، جویدن یا باز کردن آن خودداری نمایید .
این دارو را برای دوره کامل درمان حتی در صورت احساس بهبودی مصرف نمایید .
در صورتی که یک نوبت از مصرف دارو دارد فراموش کردید ، به محض به یاد آوردن فورا آن را میل کنید . ولی اگر تقریباً زمان نوبت مصرف بعدی فرا رسیده باشد ، نوبت مصرف نشده را فراموش کرده و برنامه عادی خود را از سر بگیرید . از دو برابر کردن مقدار دارو خودداری کنید .

 

عوارض جانبی 
هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیست شود ، اگرچه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی‌شود ، در صورت بروز عوارض سریعاً با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید .
 نادر - درد پشت ، ساق پا و معده ؛ خونریزی یا پوسته روی لب ها ؛ تاول ؛ ادرار کدر یا خون آلود ؛ لرز ؛ زخم مدام در دهان ؛ ادرار کردن دشوار ، با سوزش یا دردناک ؛ تب ؛ تکرر ادرار ؛ احساس عمومی ناراحتی یا بیماری ؛ درد مفاصل ؛ کاهش اشتها ؛ درد یا گرفتگی عضلانی ؛ درد ؛ قرمزی یا تحریک پذیری چشم ها ؛ قرمزی ، نازکی ، خارش ، سوزش و ورقه شدن پوست ؛ بثورات جلدی  یا خارش ، گلو درد ؛ درد ، زخم یا لکه‌های سفید روی لب ها ، در دهان و یا در آلت تناسلی ؛ خونریزی یا کبودی غیرعادی ؛ خستگی یا ضعف غیرعادی برخی عوارض جانبی به مرور زمان و تطبیق بدن با دارو از بین می روند . به هر حال در صورت ادامه یا مزاحمت عوارضی مثل درد شکم یا معده ، با پزشک خود مشورت نمایید .

 

توجه
در صورت مصرف اتفاقی بیش از مقدار توصیه شده توسط پزشک و مشاهده علایمی نظیر تاری دید ، اغتشاش شعور ؛ خواب آلودگی ؛ خشکی دهان ؛ ضربان تند یا نامنظم قلب ؛ گرگرفتگی ؛ احساس عمومی ناراحتی یا بیماری ؛ سردرد ؛  افزایش تعریق ؛ تهوع استفراغ ، بیمار باید سریعاً به پزشک و یا مراکز درمانی منتقل گردد .

 

شرایط نگهداری
دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری نمایید .
از مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری کنید .
دارو را در دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد ، دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید . 
 

امتیاز شما به مطلب چقدر است ؟

  • 3

  • 0

  • 0

بدون نظر

امکان ارسال نظر برای این مطلب وجود ندارد.