• ورود / عضویت
به خانواده یاربانو بپیوندید...X

شماره موبایل خودرا وارد کنید:

ادامه
  1. خانه
  2. روانشناسی
  3. پیشرفت و موفقیت
  4. راهکار هایی برای تقویت حافظه
تقویت حافظه

روانشناسی
پیشرفت و موفقیت
5 دقیقه
بدون نظر

راهکار هایی برای تقویت حافظه

فراموشی از آن دسته چیز هایی است که واقعا سخت و طاقت فرسا بوده و می تواند مشکلات زیادی را برای ما به وجود بیاورد. گاهی ما حتی فراموش می کنیم که برای چه به خرید آمده ایم و یا حتی دلیل تماس گرفتن مان را از یاد می بریم. اما باید بدانید که این مشکل هم بدون راهکار نیست و راه هایی برای آن وجود دارد.

بسیاری از ما به مشکل فراموشی دچار هستیم و همین موضوع باعث می شود تا گاهی وسایل مان را جا بگذاریم، تلفن همراه مان را فراموش کنیم و ...
بر اساس تحقیقات انجام شده، از دست دادن حافظه و فراموشی از 20 سالگی شروع شده و با بالاتر رفتن سن، بیشتر می شود. اما نگران نباشید چرا که شما با انجام دادن چند راهکار بسیار ساده می توانید حافظه ی خودتان را تقویت کرده و از فراموشی جلوگیری کند.

 

در ادامه ی مقاله 5 راهکار ساده برای این مشکل یاد شده است.
 

 

راهکار هایی برای تقویت حافظه :

برای صبحانه نان برشته شده بخورید.

یکی از مواردی که باعث آسیب رسیدن به حافظه می شود، نخوردن غذاهای کربوهیدرات دار می باشد. بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه توفتس  بر روی افراد انجام شد، افرادی که که کربوهیدرات را از برنامه ی غذایی شان حذف کرده اند، حافظه ی ضعیف تری نسبت به دیگر افراد داشته اند، چرا که مغز ما به کربوهیدرات نیاز دارد تا آن را به گلوکز تبدیل کند و انسان را پر انرژی و در نقطه ی اوج نگه دارد.
سعی کنید تا از حبوبات و دیگر ترکیبات کربوهیدرات ها در وعده های غذایی تان استفاده کنید. این نوع خوراکی ها هضم دیری دارند و برای مدت زمان طولانی تری شما را سیر نگه می دارند و گلوکز را برای مدت بیشتری به مغز می رسانند.
شما می توانید برای وعده ی صبحانه، از کیک های تهیه شده از گندم، نان های برشته شده با تخم مرغ، خاگینه و دمنوشی از توت ها استفاده کنید. این ترکیبات موجب می شوند تا سلول های خاکستری مغز شما به کار بیفتد.
 

پیش از شروع کار تان، ورزش کنید.

در کتاب "به مغزتان خوش آمدید" نوشته ی دکتر ساندارا  آمودت، نوشته شده است که ورزش کردن موجب می شود جریان خون افزایش یابد و در نتیجه اکسیژن و گلوکز بیشتری به مغز شما برسد. در نتیجه اگر شما به حفظ کردن لغات پس از یک فعالیت سخت بپردازید، 20 درصد سریع تر از زمانی که فعالیت کمی داشته اید می توانید آن ها را به خاطر بسپارید.  
ورزش هایی مانند رقصیدن و یا کیک بوکسینگ به قوی تر شدن حافظه ی شما کمک می کنند.
 

ساعاتی را به وب گردی اختصاص دهید.

بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس انجام شد، اختصاص دادن حداقل یک ساعت در روز به وب گردی موجب می شود که حافظه ی شما قوی تر شود. این موضوع به این دلیل است که شما هنگامی که وب گردی می کنید، مدارهای عصبی موجود در تصمیم گیری، دید سه بعدی و مهارت های زبانی بسیار فعال می شوند و حافظه ی کوتاه مدت شما تحریک می شود.
قطعا منظور از وب گردی، وقت تلف کردن و جست و جوی موارد به درد نخور نمی باشد و منظور مسائل علمی است که شما به آن علاقه دارید. هر چقدر مطالبی که به دنبال آن ها هستید، سخت تر در اینترنت پیدا شوند، تاثیری که بر روی فعالیت مغز شما می گذارند بیشتر است.

راهکار هایی برای  <strong class='pk'> تقویت حافظه </strong>

جای پارک ماشین تان را به خاطر بسپارید.

معمولا ما در به یاد آوردن جای پارک خودرو در پارکینگ های بزرگ مشکل داریم. یکی از تمرین هایی که می توان برای حل این مشکل استفاده کرد، این است که پس از پارک کردن ماشین، از ماشین پیاده شده و نگاه کنیم که ماشین را کجا پارک کرده ایم. برای مدت 30 ثانیه، پس از هر 1 و نیم ثانیه، به اطراف نگاه می کنیم تا دقیقا محل پارک خودرو را به خاطر بسپاریم.
اگر همیشه فراموش می کنید ماشین خود را کجا پارک کرده اید، با این تمرین می توانید این مشکل را برطرف کنید. بعد از پارک از ماشین خود پیاده شوید، ببینید کجا پارک کرده اید و سپس هر یک و نیم ثانیه یک بار اطراف را نگاه کنید و این کار را برای مدت 30 ثانیه ادامه دهید.
این تمرین علاوه بر سادگی، باعث می شود حافظه ی بلند مدت تا 10 درصد افزایش یابد.

 

پیش از این که بخوابید، از نخ دندان استفاده کنید.

بر اساس نوشته های دکتر جاناتان بی لوین در کتاب لبخند، نخ دندان علاوه بر کمک به زیبایی و سالم شدن دندان های شما، به تقویت حافظه ی شما هم کمک بسیار زیادی می کند. زمانی که شما از نخ دندان استفاده نمی کنید، لثه های شما ملتهب می شوند و در نتیجه باکتری های مضر به سادگی و راحتی وارد جریان خون شما می شوند.
پس از ورود این باکتری ها به خون شما، آن ها توانایی این را دارند که در هر جای بدن حتی در مغز شما ایجاد تورم و التهاب کنند که این موضوع باعث می شود تا مغز کارایی اش کم و بد شود. همین موضوع دالی بر آن است که شما برای حفاظت از حافظه تان هم که شده است، باید حداقل دو بار در طول روز از نخ دندان استفاده کنید.

 

امتیاز شما به مطلب چقدر است ؟

  • 0

  • 0

  • 0

امکان ارسال نظر برای این مطلب وجود ندارد.