• جستجو
 • 1403/02/02
4 مرحله بهبود بعد از پایان رابطه عاطفی

۴ مرحله موثر برای بهبود بعد از پایان رابطه عاطفی

 • نویسنده سایت
 • روانشناسی
 • پیشرفت و موفقیت
 • ‫۲ سال و ۹ ماه قبل، پنج شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰، ساعت ۰۹:۴۰
به اشتراک بگذارید

تمام کردن رابطه آسان نیست و اگر بعد از پایان رابطه عاطفی هنوز عشق وجود داشته باشد؛ سخت‌ تر هم خواهد شد. ممکن است بدلیل دل شکستگی احساس کنید که جهان به پایان رسیده است؛ اما خبر خوب این است که درد برای همیشه باقی نخواهد ماند و بطور قطع شما میتوانید دوباره وارد رابطه عاطفی شوید.

بعد از پایان رابطه عاطفی باید دوره ای را گذراند تا به حالت عادی بازگشت. این دوره ممکن است با ناراحتی همراه باشد.

بر طبق تحقیقات مجله روانشناسی مثبت، بعد از گذشت 11 هفته از پایان رابطه عاطفی احساس بهتری خواهیم داشت. مطالعه دیگری نشان میدهد که این فرایند با گذشت 18 ماه از پایان ازدواج رخ میدهد. در حقیقت دلشکستگی فرایندی ناراحت کننده و غمگینانه است که بنظر میرسد برای هر کس متفاوت باشد.

 هر رابطه، خاطرات و احساسات خاص خود را دارد از این رو پایان هر رابطه عاطفی تجربه واحدی خواهد بود. دوره ی زمانی معینی برای بهبود بعد از پایان رابطه عاطفی وجود ندارد و عوامل زیادی از قبیل طول رابطه عاطفی ، تجربه‌ ها و خاطرات مشترک، اینکه شما فرزند دارید یا نه، خیانت و عمق احساستان همه و همه در طول فرایند بهبود موثر هستند.

زمانی پایان رابطه عاطفی دردناکتر می‌شود که شما مایل به پایان رساندن آن نباشید. ممکن است بنظر برسد که شما تنها فردی هستید که چنین احساسی دارید اما در همان لحظه میلیون‌ ها انسان در وضعیتی مشابه وضعیت شما هستند و احساسی مانند شما دارند.

جوهر بشر با عشق و رابطه عاطفی معنی پیدا میکند. مردم زیادی حداقل یکبار عشق را در زندگی و بسیاری از آن ‌ها هم دل شکستگی را تجربه میکنند.

به وجود آمدن ناراحتی در پایان رابطه عاطفی طبیعی است؛ حتی اگر آن رابطه جنبه مثبتی نداشته باشد. با این همه عشق کور است و آدم عاشق این توانایی را دارد تا نقصان شریک خود را نادیده بگیرد. دقیقا اینجاست که زنگ خطر پایان رابطه عاطفی به صدا درآمده است. درست در جاییکه خاطرات خوب روی خاطرات بد سایه می افکند و بعد از پایان رابطه از خود میپرسیم چرا در همان مراحل اول شکست خورده‌ ایم.

باید بدانید که درست مانند هر زخم دیگر دل ‌شکستگی، با گذشت زمان، مراقبت از خود و نگاه مثبت بهبود می   یابد و بعد از مدتی شروع به حرکت و ادامه روال زندگی‌ مان میکنیم.
 

بر طبق نظر آماندا ماجور (Ammanda Major) متخصص روابط عمومی چهار مرحله وجود دارد تا بتوانیم بعد از پایان رابطه عاطفی بر خود مسلط شویم و به عبارتی فرد مورد نظر را فراموش کنیم.

 1. بعد از پایان رابطه عاطفی زمانی را صرف ابراز ناراحتی و غمگین بودن کنید

برای بعضی از افراد از دست دادن دیگران بسیار دردناک است گویی که آن ها مرده ‌اند. برای آن‌ها غیر قابل تصور است که بتوانند زندگی را بدون کسانی که دوره ای بصورت هر روزه با آن ها صحبت و دیدار می‌کردند ادامه دهند. اما نکته مهم اینجاست که باید با این واقعیت کنار بیایند تا بتوانند دوباره حرکت کنند و به روال عادی زندگی برگردند.   

ممکن است بنظر برسد که در دوران نقاهت بعد از پایان رابطه عاطفی باید خودتان را با چیزهای مختلف و معاشرت با مردم مشغول کنید اما واقعیت این است که شما نیازمند گذراندن دورانی برای غمگین بودن هستید تا بتوانید آنالیز و پردازش کنید که دقیقا چه اتفاقی افتاده است. این دوره زمانی به افراد دچار دل شکستگی کمک می‌کند تا بتوانند روی روند رابطه و رفتارشان فکر کنند. پس بجای اینکه در جهت سرکوب این احساسات تلاش کنید؛ بهتر است به خودتان اجازه دهید تا این مراحل جز مراحل بهبود شما قرار بگیرند.

زمانی ‌که شما در حال فکر کردن به رابطه و عواطف و احساسات مربوط به دل شکستگی تان هستید ممکن است مسائلی را در مورد خودتان و آن چیزی که در رابطه بعدی خود می ‌خواهید یاد بگیرید.
 

 1. به خودتان توجه کنید

در بسیاری از روابط عاطفی بین افراد تمرکز اولیه بجای "من" بر روی "ما" قرار دارد. اما پایان رابطه عاطفی این امکان را میدهد تا بدانید کجای زندگی خود هستید و چه کاری باید انجام دهید. ممکن است کلیشه ای بنظر برسد اما پایان رابطه عاطفی این فرصت را میدهد تا روی خود تمرکز کنید. این میتواند به معنی انجام سرگرمی جدید یا معاشرت دوباره با دوستانتان باشد. زمانتان را به انجام کارهایی که در شما احساس خوبی بوجود می ‌آورند اختصاص دهید؛ بطور مثال به خانواده‌ تان سر بزنید، استعداد جدیدی در خود بیابید یا به تعطیلات بروید. این موارد به شما کمک میکنند تا روحیه دل شکسته خود را ارتقا دهید.

یکی دیگر از مزایای تمرکز روی خود این است که شما میتوانید با کسب خود آگاهی ای که ممکن است در رابطه قبلی از دست داده باشید؛ وارد رابطه عاطفی بعدی شوید. پس به جای عجله برای وارد شدن به یک رابطه جدید، وقتتان را روی خود آگاهی و در واقع روی خودتان متمرکز کنید.
 

 1. از درخواست کمک نترسید!

مردم به ندرت یک رابطه عاطفی را در همان زمانی که تصمیم گرفته اند؛ به پایان میرسانند. در این موارد که معمولا یک طرف رابطه شگفت ‌زده یا شوکه شده است، روند غمگین شدن افزایش می‌یابد. علاوه بر این احساس شوکه شدن و پسزدگی ‌میتواند زمانی ظاهر شود که یک طرف، رابطه را ظاهرا پیش‌بینی نشده به پایان میرساند.

به یاد داشته باشید که پایان رابطه عاطفی از سمت شریکتان به این معنی نیست که شما دوست داشتنی نیستید یا اینکه برای عشق نالایق هستید. بهتر است ‌بجای تمرکز روی اشتباهاتتان، کاری را که میتوانید انجام دهید تا با آن احساس بهتری در لحظه داشته باشید.   

اگر احساس میکنید که بلاک کردن شریک عاطفی سابقتان در شبکه‌ های اجتماعی به شما در کاهش حس ناراحتی و غم کمک می‌کند، آن‌ را انجام دهید. محدود کردن نشانه‌ های او معمولا کمک میکند تا ذهنتان را از درد محافظت کنید.

یکی دیگر از عواملی که میتواند کمک کننده باشد؛ صحبت کردن است. بهتر است در زمان صحبت با دوستان و خانواده خود محدودیت هایی را در طی آن‌ چه که آن را سخنرانی راحت ‌مینامید اعمال کنید. در زمانی که آماده صحبت راجع به شریک سابقتان هستید ممکن دیگران در مورد او و رابطه‌ تان بد بگویند و شما از شنیدن سخنان آنان ناراحت شوید. به هر حال صحبت کردن احساسی می‌تواند برای شما سودمند باشد و غالبا نظرات افراد خارج از ماجرا و دیدگاه فکری آن ها نسبت به رابطه شما مفید واقع می‌شود.

توجه کنید که نگه داشتن تصاویر و خاطرات دیگر کاملا صحیح است؛ اما اگر نگهداری آن‌ ها موجب درد و غم در شما میشود آن‌ها را دور بریزید. اگر وسیله ‌هایی دارید که باید به شریک سابقتان بازگردانید از یک دوست یا اعضای خانواده کمک بگیرید تا فشار و غم ناشی از دیدن دوباره او را از بین ببرید.

به یاد داشته باشید که در طول دوران بعد از پایان رابطه عاطفی تان و در زمانی که هنوز از نظر حسی درگیر آن هستید متکی بودن به خودتان برای بهبود نه تنها لازم، بلکه ضروری است.
 

 1. زمان همه چیز را حل میکند

ممکن است در لحظه وقوع آن متوجه نشوید؛ اما با گذشت زمان احساس صدمه و خیانت کاهش می‌ یابد. یادآوری رابطه دیگر مانند زمان جدایی دردناک نیست و پس از گذشت روزها، ما‌ه ها یا یک سال‌ فکر کردن به آن شخص باعث احساس غم و ناراحتی به اندازه زمان حال نمیشود.

البته این زمان به تناسب هر رابطه، متفاوت است. باید بازه‌ های زمانی تعریف شده و قواعد را نادیده گرفت.

با این حال، اگر احساسات منفی در طول زمان بهبود پیدا نکردند، بهتر است از یک آدم متخصص در زمینه کنار آمدن با این احساسات کمک بگیرید.  افکار منفی یا دردناک میتواند به شما و روابط آینده آسیب برساند، از این‌ رو بازگشت به یک فکر مثبت بسیار مهم است.

سال اول بعد از پایان رابطه عاطفی سخت‌ترین سال خواهد بود و درک آن خیلی مهم است. شما لحظاتی از غم، اندوه و دلتنگی خواهید داشت، اما تا زمانی که به خود یادآوری نکنید که پایان رابطه به‌ طور کامل خطا نیست آن لحظات را باید بگذرانید.

تقصیر و سرزنش برای به پایان رسیدن رابطه را به ‌طور کامل نپذیرید. در عین حال سعی کنید روی این موضوع فکر کنید که چه کارهایی را میتوانستید متفاوت انجام دهید تا نتیجه بهتری حاصل میشد. همیشه دو شخص در یک رابطه حضور دارند و هرگز یک شخص در تمام شدن رابطه عاطفی به صورت کامل مقصر نیست.  

اگر بعد از دل شکستگی به دنبال موفقیت در زندگی هستید؛ بهتر است اجازه دهید افکار منفی از بین بروند و روی نقاط مثبت و آینده تمرکز کنید. به این تربیت زمانی که دوباره عشق را بیابید با بهترین نسخه خود وارد رابطه ‌میشوید.  

توانایی عاشق شدن توانایی باورنکردنی و شگفت انگیز است و به نفع شماست که پس از پایان رابطه عاطفی ‌ و دل شکستگی ناشی از آن به سمت جلو حرکت کنید.

امتیاز شما به مطلب چقدر است ؟

 • 2

 • 0

 • 0

بدون نظر

امکان ارسال نظر برای این مطلب وجود ندارد.