• جستجو
  • 1402/01/03
راهکار های افزایش اعتماد به نفس

راهکار های افزایش اعتماد به نفس (قسمت اول)

  • نویسنده سایت
  • روانشناسی
  • مهارت های زندگی
  • 8
  • ‫۴ سال و ۲ ماه قبل، چهار شنبه ۵ دی ۱۳۹۷، ساعت ۱۱:۰۰
به اشتراک بگذارید

عزت نفس یکی از ضروری ترین نیاز های هر فرد به حساب می آید. اگر شما هم از عزت نفس پایینی رنج می برید، این مقاله را بخوانید تا بتوانید اعتماد به نفستان را افزایش دهید.

شاید شما هم تا به حال واژه ی عزت نفس را شنیده باشید. واژه ی عزت نفس و اعتماد به نفس دو مفهموم جدا از هم هستند که به یکدیگر شباهت زیادی دارند. کسانی که از کمبود عزت نفس رنج می برند، جای نگرانی ندارند چون راهکار هایی برای افزایش آن وجو دارد.

کمبود عزت نفس دلایل زیادی دارد که می تواند ریشه هایی عممیق در دوران کودکی فرد داشته باشد مانند بی توجهی کردن مادر و پدر به کودک، دوری کودک از پدر و مادر به مدت طولانی، سواستفاده های عاطفی، فیزیکی و جنسی. عزت نفس موضوع بسیار مهمی است که در سنین بالاتر هم می تواند به خاطر بیماری، اتفاقات بد در زندکی مثل از دست دادن شغل، طلاق، کمبود عاطفی و یا روابط عاطفی نا مطبوع و عدم توانایی در خویشتن داری کاهش یابد. مشکل خویشتن داری بیشتر در کسانی که قربانی سوء استفاده‌های عاطفی، فیزیکی و یا جنسی قرار می‌گیرند و نیز کسانی که قربانی جرایم در زمینه‌های فرهنگی، نژادپرستی، روابط جنسی و گرایش‌های جنسی هستند بیشتر دیده می‌شود.

عزت نفس و اعتماد به نفس پایین چه دلایلی دارد؟

رابطه ای که عزت نفس پایین با اختلالات ذهنی دارد، بسیار پیچیده است. افرادی که از اعتماد به نفس پایینی رنج می برند، دنیا و جهان را فضای متخاصمی تصور می کنند که خودشان قربانی ی این فضا هستند. نتیجه ی این قضیه چیزی نیست جز این که این افراد در دفاع کردن از خود بی میل شده و تجربیات و فرصت های ودشان را از دست می دهند. همچنین این افراد حس می کنند که نمی توانند شرایط را تغییر دهند و باید با آن کنار بیایند و خودشان را با آن وفق دهند. همه ی این قضایا باعث می شود که عزت نفس فرد کاهش یابد و در منجلاب خطرناکی گرفتار شود و دست و پا بزند. اگر شما هم حس می کنید که این مشکلات را دارید و می خواهید از منجلابی که در آن گرفتار شده اید رهایی یابید و عزت نفستان را افزایش دهید، نکاتی که در ادامه گفته شده است را به دقت بخوانید و به آن ها عمل کنید..

 

راهکار‌هایی برای افزایش عزت نفس:

 1-  دو لیست که شامل نقاط قوت و دستاورد‌هایتان ایجاد کنید.

افرادی که عزت نفس پایینی دارند، چهار چوب منطقی ذهنی هم ندارند. به همین دلیل شما باید دوستان و اطرافیانی را پیدا کنید که حامی شما هستند و به شما کمک کنند که بتوانید این لیست را پر کنید. پس از تکمیل لیست، آن را در جایی امن نگه دارید و هر روز صبح آن را بخوانید.

 

 2-  نسبت به خودتان مثبت اندیش باشید .

هر روز و همیشه این نکته را به خودتان یادآوری کنید که علارغم مشکلاتی که در زندگیتان وجود دارد، شما یک فرد بی نظیر و خاص و ارزشمند هستید و به همین دلیل لیاقت داشتن یک حس خوب نسبت به خودتان را دارید. علاوه بر تمامی این ها شما دارای معجزه ای هستید به نام آگاهی، آگاه بودن از جهان هستی یک معجزه به حساب می آید. همه ی ذهنیت های بد و منفی را از خودتان دور کنید و از گفتن جمله ی من باخته ام به خودتان جدا خودداری کنید. از گفتن جملاتی مثل من هیچ وقت یک کار را درست انجام نمی دهم، کسی من را دوست ندارد و ... به خودتان جلوگیری کنید. شما باید مثبت اندیش شوید و از این جمله ها دوری کنید.

 

۳- به بهداشت شخصیتان توجه خاصی داشته باشید.

همیشه مرتب و آراسته به نظر برسد. حمام کنید، موهایتان را شانه کنید و نگذارید به هم ریخته به نظر برسند، ناخن هایتان را کوتاه کنید و ...

 

۴- لباس‌های تمیزی بپوشید که به شما حس خوبی می‌دهد.

لباس های شما باید متناسب باشد و اتوکشیده و مرتب باشند تا شما خوشتیپ و خوب به نظر برسید.

 

 5-  تغذیه مناسب داشته باشید و برنامه غذایی متعادلی برای خودتان ایجاد نمایید.

مدتی از تایم روزانه تان را به غذا پختن اختصاص دهید حتی اگر تنها هستید. یک میز زیبا برای خودتان بچینید، یک موزیک لایت و آرام بگذارید و از غذای خوشمزه ای که پخته اید لذت ببرید.

 

6- ورزش کردن به صورت منظم را فراموش نکنید.

پیاده روی را هر روز انجام دهید حتی اگر آن روز بارانی و خیلی سرد است! علاوه بر آن ورزش های سنگینی که باعث می شوند عرق کنید را سه بار در هفته انجام دهید.

 

۷-  خواب کافی را فراموش نکنید.

شاید برایتان این قضیه یک موضوع ساده و بی اهمیت به نظر برسد اما در عین سادگی، تاثیر بسیار زیاد و عجیبی بر اعتماد به نفس شما می گذارد. پس خواب کافی و مناسب را در برنامه تان بگنجانید و آن را فراموش نکنید.

 

ادمه دارد...

امتیاز شما به مطلب چقدر است ؟

  • 0

  • 0

  • 0

بدون نظر

امکان ارسال نظر برای این مطلب وجود ندارد.