• جستجو
  • 1402/03/08
اشتباهات رایج هنگام شستشوی فرش در خانه

اشتباهات رایج هنگام شستشوی فرش در خانه

  • نویسنده سایت
  • خانه داری
  • شستشو و نظافت
  • 7
  • ‫۴ سال و ۵ ماه قبل، جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷، ساعت ۲۰:۰۰
به اشتراک بگذارید

در این مقاله از سایت یاربانو، نکاتی را در مورد شستن فرش ها به شما آموزش می دهیم که دانستن آن ها ضروری بوده و رعایت نکردن آن موجب می شود فرش هایتان خراب شوند. پس این مقاله را از دست ندهید!

بهترین فاصله ی زمانی برای شستن فرش ها سالی یک بار و یا هر 18 ماه یک بار است. شستشوی مناسب و در فاصله ی زمانی خوب، باعث می شود که عمر فرش ها بالاتر بروند. بسیاری از افراد خودشان دست به شستن فرش ها در خانه می کنند که موجب پدید آمدن مشکلاتی می شود. در ادامه بخشی از این مشکلات و راه های مقابله با آن ها را می توانید مطالعه کنید.

 

اشتباهات رایج در شستشوی فرش در منزل:

 شستن فرش ها در خانه واقعا کار سختی است مخصوصا این که فرش ها وزن بالایی هم دارند و جا به جا کردن آن ها هم دشوار است اما این کار غیر ممکن هم نیست. اگر دوست ندارید که فرش هایتان را به کارگاه های فرش شویی و متخصصان این کار بدهید، مشکلی ندارد، فقط سعی کنید نکات زیر را رعایت کنید تا باعث آسیب رسیدن و فرسوده شدن فرش ها نشوید:


شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا نباید این کار ها را انجام دهید که دلیل آن را در این جا برایتان باز گو می کنیم:

 

چرا نباید بیش از حد از شامپو برای شستشوی فرش ها استفاده کرد؟

استفاده ی بیش از حد از شامپو ها و مواد شیمیایی و همچنین شستن بیش از حد فرش ها باعث صدمه دیدن به بافت رنگی و همچنین ضعیف شدن بافت فرش می شود. پس حواستان باشد که بیش از حد فرش را نشوئید و از شامپو ها استفاده نکنید.
 

چرا نباید بیش از حد از آب برای شستشوی فرش ها استفاده کرد؟

خیس کردن بیش از حد فرش، باعث تحت تاثیر قرار دادن تمامی بافت های فرش و در نتیجه خیس شدن آن ها می شود. همچنین به یاد داشته باشید که اگر فرش بیش از حد خیس شود، بافت رنگ های فرشتان هم به هم می ریزد و خراب می شود. حتی ممکن است که برخی از فرش ها پس از این که زیادی خیس شدند، آب بروند. پس آسیب های بیش از حد خیساندن فرش را جدی بگیرید و سعی کنید از این کار تا حد ممکن دوری کنید.

 

چرا باید از فرش های خیس در مقابل مبلمان و سایر وسایل در خانه محافظت کرد؟

یکی دیگر از صدماتی که ممکن است به فرش وارد شود، این است که فرش بر اثر لکه ها و نشانه های نشات گرفته از مبلمان و سایر وسایل خراب شود و به قولی مبلمان و وسایل به آن رنگ پس دهند. حتی امکان دارد که این رنگ ها تا مدت ها و به این آسانی ها از بین نرود. همچنین امکان زنگ زدن پایه ی مبل به دلیل قرار گرفتن بر روی فرش رطوبی هم وجود دارد.

شستشوی فرش در خانه

 به طور کلی توصیه ی ما به شما این است که شستن فرش هایتان را به قالیشویی ها و متخصصینی که در آن جا هستند واگذار کنید و خودتان را از دردسر های اضافی که ممکن است پیش بیاید رها کنید، زیرا این قالیشویی ها فرش را با رطوبتی کنترل شده شستشو می دهند و همچنین به صورت کنترل شده آن را خشک می کنند.
علاوه بر این ها، این کارگاه ها، دارای ماشین های شستشویی هستند که از برس های شتسشوی ضد گرد و غبار بهره می برند و مقدار استفاده از شوینده ها هم کاملا  کنترل شده و مناسب است.
 پس دو دلی را کنار بگذارید و با خیال راحت، فرش های خود را به کارگاه ها و قالیشویی ها بسپارید تا آسیبی هم به فرش هایتان نرسد.

 

امتیاز شما به مطلب چقدر است ؟

  • 0

  • 0

  • 0

بدون نظر

امکان ارسال نظر برای این مطلب وجود ندارد.