پختن کیک
آشپزی و پخت و پز
شیرینی پزی
2 دقیقه
0
649

نکات کلیدی پختن کیک

در این بخش از سایت یاربانو قصد داریم که نکاتی درباره پختن کیک را آموزش دهیم .

1)    شما باید توجه مخصوص  داشته باشید که همه اجزا از بهترین نوع خودش تهیه شود .
2)    همه چیز باید قبلا آماده شده و در دسترس شما قرار داشته باشد که در موقع شروع به کار معطل هیچ چیز نشوید .
3)    آرد باید همیشه الک شده حاضر باشد . جوش شیرین با بکینگ پودر به اندازه لازم در آرد کشیده شده و مورد استعمال به وسیله الک باید داخل شود . در هر دستوری که در آن ماست به عوض شیر به کار برده می شود در عوض  بکینگ پودر ، جوش شیرین به کار برید .
4)    خاک قند باید بسیار نرم و از پارچه مانند وال رد شده حاضر باشد .
5)    مربا اگر مورد نظر است حاضر ومهیا باشد .
6)    کشمش بی دانه باید قبلا شسته و به خوبی خشک شده باشد و کاملا متوجه باشید که سنگ ریزه یا آشغالی در آن نباشد . معمولا کشمشی را باید بعد از پاک کردن و شستن روی پارچه تمیزی ریخته که به خوبی خشک شود و در موقع جمع کردن از روی پارچه دوباره باید آن را بررسی و نگاه کرد .
7)    تخم مرغ ها ، زرده و سفیده جداگانه و با دقت زده شود و در جای خنک گذاشته شود (البته کمی پیش از شروع به کار) شیر را جوشانده و در کناری آماده کنید . انگور ، پرتقال یا هر میوه دیگر که باید مورد استعمال قرار گیرد و لازم است حاضر باشد .
8)    ظرف یا قالبی که باید کیک در آن پخته شود ، قبلا تمیز شده باشد . پس آن را روی آتش بگذارید که اگر قطره آبی دارد به کلی خشک شود . قالب کیک پزی را ، دو سوم مایه باید ریخت به طوری که یک سوم جا برای پف کردن و بالا آمدن مایه داشته باشد.
9)    موضوع آتش و حرارت بسیار مهم است که زیاد یا کم نباشد ، تندی و کندی آن در خوبی غذا از هر نوع که باشد شیرین یا ترش مدخلیت بسزایی دارد .
10)    حرارت برای پختن کیک به طور متوسط لازم است ، باید نه خیلی داغ و نه خیلی سرد باشد آتش فر یا اجاق باید قبلا امتحان شده باشد .
11)    آرد را باید در آخر که همه چیز مخلوط شده است بریزید و زیاد بهم نزنید .
12)    برای آن که کیک از قالب درست و نشکسته بیرون آید ته و جداره قالب را اول باید با کره چرب نمود و روی آن از هر طرف کاغذ نازکی گذاشت که کیک بعد از پخته شدن صحیح و سالم بیرون آید .(البته کاغذ آن طوری است که از دوره قالب بالا آمده است که به در آوردن کیک از قالب کمک می کند.)
13)    نان های شیرینی تازه ، خشک و آنهایی که موادی مانند مربا ، فندق و بادام و غیره دارند . هر کدام یک طبع دارند و آتش و حرارت آن ها متفاوت است . این نکته مورد توجه قرار گیرد .
14)    کیک را در فر بگذارید بعد از زمان مشخص شده پخت آن را امتحان کنید که پخته یا خیر . طریقه امتحان این است که یک چوب نازک تمیز یا چنگال به داخل آن فرو برده و در بیاورید اگر چوب پاک باشد و از مایه کیک به آن چسبیده نیست پخته و اگر چیزی به آن چسبیده هنوز نپخته است .
15)    وقتی که کیک پخته شد و از فر یا روی آتش برداشته شد فورا از قالب در نیاورید قالب را بگذارید زمین تا سرد شود ، بعد دوباره بگذارید در فر یا روی آتش فقط کمی گرم شود بعد آن قالب را روی کف دست خود با احتیاط برگردانید و کاغذها را از اطراف آن جدا سازید .
16)    کیک را بعد از پخته شدن در ظرف دردار محکمی گذاشته و در جای خنک نگهداری کنید .