نکات ضروری که باید به کودکتان آموزش دهید
مادر و کودک
تربیت کودک
7 دقیقه
0
318

نکات ضروری که باید به کودکتان آموزش دهید

در این مقاله از سایت یابانو، نکاتی را به شما میگوییم که آموزش دادن آن ها به فرزندتان کاری ضروری و اجباری است. با ما همراه باشید.

شاید شما فکر کنید که پس از این که کودکتان به 4 یا 5 سالگی رسید، دیگر خطر کمتری او را تهدید می کند زیرا او در این سن به بعد می تواند با قدرت تصمیم گیری خود، خوب و بد را از یکدیگر تشخیص دهد. اما اشتباه نکنید زیرا که هنوز خطرات زیادی وجود دارند که می توانند او را تهدید کند، به همین دلیل هم شما باید به فرزندتان برخی از نکات را حتما آموزش دهید تا اگر در خطر افتاد، بتواند ایمنی خودش را تامین کند.
درست است که خطرات تهدید کننده در این سن هم زیاد است و شما باید یک سری نکات را به او یاد دهید، اما حواستان باشد که جوری به او آموزش ندهید که باعث ترس او شوید و برایش دلهره و نگرانی ایجاد کنید. در ادامه برخی از این نکات را می خوانید.

 

نکاتی که باید به کودکانتان بیاموزید:

1- به او یاد بدهید چگونه از خیابان رد شود.

به کودکتان یاد دهید که هیچ کودکی تا وقتی به 10 سالگی نرسیده است نباید به تنهایی از خیابان عبور کند. این نباید به این معنی باشد که بیش از حد حساس شوید و نگذارید که در پیاده رو ها هم برای خودش بدود و بازی کند، بلکه باید او را قانع کنید که وقتی به تقاطع رسید، صبر کند تا شما هم به او برسید.
سعی کنید اصول رد شدن از خیابان و چراغ راهنمایی را هم به او یاد بدهید. مثلا به او بگویید: " وقتی چراغ قرمز است نوبت تو است که حرکت کند ولی اگر چراغ سبز شد، باید صبر کنی تا قرمز شود."

 

2- به آموزش دهید که چگونه با غریبه ها برخورد کند.

شما باید کودکتان را قانع کنید که به راحتی با افرادی که نمی شناسند، ارتباط برقرار نکند و از آن ها چیزی نگیرد. مثلا اگر غریبه ای به او شیرینی و شکلات تعارف کرد، اول از شما اجازه بگیرد و پس از تایید شما آن را از آن فرد قبول کند و در غیر اینصورت از انجام این کار خودداری کند.
همچنین به او بگویید که اگر غریبه ای از او خواست تا سوار ماشین یا موتورش شود تا او را برای تفریح به شهربازی و یا هرجای دیگری ببرد، قبول نکند، حتی اگر به او بگوید که می خواهد او را پیش شما یا پدرش ببرد. این نکته را فراموش نکنید که اگر کسی قصد داشت با زور او را با خودش ببرد، شروع به جیغ و فریاد کند و با صدای بلند کمک بخواهد.

نکات ضروری که باید به کودکتان آموزش دهید

3- به او یاد دهید که اگر گم شد چه کار کند.

امکان این که فرزندتان به هر دلیلی در هر مکان گم شود، وجود دارد. پس به او بگویید که در این مواقع به کسی به جز پلیس اعتماد نکند و به جایی نرود. در عوض به او بگویید که در این مواقع به پلیس مراجعه کند یا به یکی از مغازه هایی که در آن اطراف هستند برود و درخواست کمک کند.
اگر توانایی حفظ کردن شماره ی تلفن شما را دارد، به او یاد بدهید که شماره تان را حفظ کند و در غیر اینصورت، روی برگه ای شماره تلفن و آدرستان را بنویسید و در جیب لباس او قرار دهید و از او بخواهید که اگر گم شد این کاغذ را به مغازه دار یا پلیس بدهد.

 

4- به او یاد بدهید که چطور شماره بگیرد.

تلاشتان را بکنید که تا می توانید، کودکتان را در خانه تنها نگذارید اما اگر کاری واجب برای شما پیش آمده و مجبور هستید او را برای مدتی تنها بگذارید، به او یاد بدهید که چگونه می تواند از تلفن استفاده کند و شماره های ضروری مانند 110 و ... را هم به او آموزش دهید و اگر تلفنتان قابلیت ذخیره کردن شماره ها را دارد، شماره تان را ذخیره کنید و به او بگویید اگر فلان دکمه را فشار دهی، می توانی با من تماس بگیری.
فراموش نکنید که قبل از ترک خانه، در را به روی او قفل کنید.