طرز تهیه بستنی سنتی
آشپزی و پخت و پز
دسر
4 دقیقه
0
139

طرز تهیه بستنی سنتی

بستنی سنتی یکی از اصیل ترین و خوشمزه ترین بستنی های ایرانی است که می توانید در این مقاله دستور تهیه ی آن را بببینید.

مواد لازم بستنی سنتی:

خامه: ۱۰۰ گرم
شیر پر چرب: ۴ پیمانه
شکر: ۲ پیمانه
گلاب:  ½ پیمانه
ثعلب:۲ قاشق چایخوری
خلال پسته:۲ قاشق غذاخوری
زعفران: ۱ قاشق غذاخوری
اسانس هل: به دلخواه

 

طرز تهیه بستنی سنتی:

در ابتدا خامه را ر یک سینی لبه دار و بزرگگ ریخته و آن را با ک جسم صاف مثل وردنه فشار دهید تا صاف شود و یکد دست شود و قطر آن 2 میلی متر باشد. سپس آن را درون فریز قرار دهید تا یخ بزند. حالا شیر را در یک قابلمه ریخته و آن را روی حرارت قرار دهید.
وقتی شیر جوش آمد، حرارت را کمتر  کرده و گلاب و زعفران دم کرده را به آن اضافه می کنیم. سپس ثعلب و شکر را در ظرفی ریخته و ان ها را به خوبی مخلوط می کنیم و با یک قاشق آن را کم کم به بقیه ی مواد اضافه می کنیم.توجه کنید که شیر را باید در زمان اضافه کردن مخلوط شکر و ثعلب به صورت متداوم هم بزنید.  پس از این که کاملا ثعلب و شکر را به مواد اضافه کردید و ملوط غلیظ شد، آن را از روی حرارت برداشته و درون یک کاسه ی بزرگ بریزید.
یک قابلمه ی بزرگتر دیگر را برداشته و درون آن یخ بریزید و قابلمه ای که حاوی مخلوط است را روی یخ ها قرار داده و بستنی را به خوبی هم بزنید تا کمی کش بیاید. پس از این که این کار را انجام دادید، از اینکار بستنی را به مدت ۳۰ دقیقه درون فریزر قرار دهید. پس از گذشت این زمان مجددا بستنی را خارج می کنید و آن را با همزن بزنید تا کش دار شود و سپس آن را در یخچال قرار دهید. این عمل را باید ۳ تا ۵ باز انجام دهید تا بستنی ا کاملا منسجم و کشدار شود. پس از اینکه بستنی آماده شد خامه یخ زده را خرد  کنید و به همراه خلال پسته به آن اضافه می کنید.
کمی بستنی را مخلوط کنید تا خلال پسته و خامه یخ زده به همه جای آن برسد سپس بستنی را به مدت ۲ ساعت درون فریزر قرار دهید تا آماده مصرف شود. در صورت تمایل می توانید کمی اسانس هل هم به مواد بستنی خود اضافه کنید.