دلایلی برای این که چرا احساس گرسنگی کاذب می کنید
سلامت
دانستنی های سلامت
6 دقیقه
0
121

دلایلی برای این که چرا احساس گرسنگی کاذب می کنید

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده است که علاوه بر این که گرسنه تان نیست و به تازگی یک وعده ی غذایی خورده اید، ولی باز هم احساس گرسنگی و ضعف می کنید. در این مقاله ما دلایل این حس را برای شما شرح می دهیم.

بسیاری از ما دلیل این گرسنگی کاذب را بنا بر اعصاب خوردی و یا علاقه ی زیاد به خوردن می گذاریم در حالی که این عقیده اشتباه است و صحیح نیست.

برای همه ی ما تا به حال پیش آمده است که نمی توانیم فکر کردن در مورد یک خوراکی را تمام کنیم و در اکثر مواقع داریم به آن فکر می کنیم و بی دلیل به یخچال و کابینت ها سرک می کشیم تا خوراکی برای خوردن پیدا کنیم. این نشانه ها علامت از این دارد که شما نمی توانید ریزه خواری خودتان را توقف کنید.

در ادمه ی این مقاله دلایل احساس گرسنگی کاذب را به شما می گوییم.

 

 دلیل برای گرسنگی کاذب شما

بیش از رفع گرسنگی غذا می خورید.

یکی از دلایلی که معمولا باعث بروز این مشکل می شود این است که شما عادت کرده اید بشقبتان را تمام کنید حتی اگر دیگر گرسنه هم نباشید که البته معمولا این عادت به دلیل مسائل تربیتی می باشد چرا که از کودکی به ما گفته اند باید بشقابمان را کاملا تمیز کنیم تا اسراف نباشد. سعی کنید این عادت بد را ترک کنید و یا اگر نمی توانید، یعی کنید به اندازه ای غذا بکشید که گرسنه تان است و وقتی که گرسنگی تان رفع شد، از غذا خوردن دست بکشید. بعضی از مواقع حتی شما احساس گرسنگی هم ندارید و فقط از روی هوس شروع به غذا خوردن می کنید که یکی از عوامل گرسنگی هم همیشه ریزه خواری می باشد.

 

بسیاری از چیزها را قدغن کرده اید.

یکی از عواملی که شما حس گرنگی کاذب دارید این است که شما خودتان بعضی از غذا ها را به دلایل مختلفی برای خودتان قدغن و ممنوع کرده اید. این ممنوعیت موجب می شود که شما در کل طول روز به همان خوراکی های ممنوعه فکر کنید. شاید شما هم این عبارت معروف را شنیده باشید که هر چه از انسان حذر شود، به آن مشتاق تر می شود. این مورد در مورد گرسنگی هم صدق می کند. در این مواقع معمولا فرد نمی تواند خودش را تحمل کند و به سراغ غذاها و خوراکی هایی می رود که ممنوع کرده است و پس از خوردن آن ها هم عذاب وجدان می گیرد. شما هیچ نیازی ندارید که خودتان را از خوردن محروم کنید بلکه باید از زیاد خوردن خوراکی ها جلوگیری کنید.

 

بین وعده های غذایی ریزه خواری می کنید

ریزه خواری یعنی خوردن در حالی که گرسنه تان نیست. معده به بزرگی یک مشت است. این عضو مانند کیسه ای است که به اندازه ی میزان مواد غذایی مصرف شده منبسط می شود. اگر زمانی که معده خالی نیست باز هم مواد غذایی وارد آن شود بزرگ تر شده و اشتها نیز افزایش پیدا می کند. برای مقابله با این مشکل به اندازه ای که سیر می شوید غذا میل کنید نه بیشتر. اگر برای وعده ی ناهار کم غذا می خورید و حدود ساعت 17 دلتان ضعف می رود یک میان وعده ی سبک لازم دارید. همین میان وعده ی سبک معده تان را تا رسیدن زمان شام پر می کند.

 

تند غذا می خورید

زمانی که یک تکه کیک شکلاتی را در عرض چند ثانیه محو می کنید زمانی برای چشیدن آن نخواهید داشت. همین سرعت باعث می شود که چند دقیقه بعد نیز احساس گرسنگی و مصرف یک تکه کیک دیگر به سرتان بزند چون طعم آن را به درستی نفهمیده اید. در خصوص غذا خوردن نیز همین است. تند غذا خوردن باعث می شود معده مجال اعلام پر شدن نداشته باشد. بنابراین شما به خوردن ادامه خواهید داد. حتی دو ساعت بعد دوباره احساس گرسنگی خواهید کرد. کاری که باید بکنید این است که در کمال آگاهی و تمرکز غذا میل کنید. این کار باعث می شود که به مدت طولانی سیر بمانید و اشتهایتان کنترل شود.

 

قبل از غذا خوردن بیش از اندازه آب می نوشید

درست است که آب یک ماده ی ضداشتهای طبیعی است. اما بهتر است احتیاط کنید. نوشیدن آب قبل از غذا از ترس اینکه 3 پرس غذای کامل نخورید و چاق نشوید ایده ی خوبی نیست. چون آب صرفاً چند دقیقه معده را پر می کند و شما به طور موقت غذای کمی می خورید. اما به محض اینکه آب از معده خارج می شود گرسنگی شدیدی سراغتان می آید. زمانی که احساس گرسنگی به سراغ تان می آید در گام اول باید از خودتان بپرسید آیا واقعاً معده تان خالی است و نیاز به غذا دارد؟ اگر پاسخ تان به این سؤال مثبت بود خودتان را محروم نکنید. اما اگر متوجه شدید که به تازگی غذا خورده اید و این فقط یک میل زودگذر است یک لیوان آب بنوشید.

 

می ترسید گرسنه تان شود

روزانه 3 وعده ی غذایی کامل میل کنید و هیچ وقت صبحانه را نادیده نگیرید. تحت تأثیر تبلیغات غیراصولی قرار نگیرید. صرف نظر کردن از وعده های غذایی و ترسیدن از گرسنگی راه علاج نیست. در خیلی از این تبلیغات دشمن درجه یک تناسب اندام را گرسنگی و غذا خوردن عنوان می کنند. در حالی که برای کنترل وزن باید به سنسورهای بدن توجه کنید و فقط زمانی غذا بخورید که واقعاً گرسنه تان است. اگر می ترسید که صدای شکمتان بلند شود همیشه یک میان وعده ی ساده دم دست داشته باشید و منتظر وعده ی ناهار نمانید. چند عدد بادام، سبزیجاتی مانند هویج، بروکلی، میوه هایی مانند سیب و غیره گرسنگی بین وعده ها را کنترل خواهند کرد.

 

از هر آنچه میل می کنید بهره نمی برید

برای کنترل گرسنگی باید طبق میل و نیازتان غذا بخورید نه اینکه حس گرسنگی را سرکوب کنید. برای کنترل اشتها لازم است که به طور کامل از هر آنچه میل می کنید بهره ببرید. برای این کار باید از غذا خوردن در مقابل رایانه یا تلویزیون خودداری کنید. در این صورت هیچ کنترلی روی آن چه می خورید نخواهید داشت و لذتی نصیبتان نمی شود. نتیجه این می شود که از غذایتان هیچ نمی فهمید و برای جبران مافات به سراغ دسرهای چرب و شیرین خواهید رفت. غذایتان را با تمرکز میل کنید. هر لقمه را به خوبی بجویید و اجازه دهید زیر دندانتان مزه بدهد. این کار باعث می شود که میل به خوردن و چشیدن در شما ارضا شود و به سراغ پرخوری نروید.